Два семинара, посветени на предизвикателствата и възможностите за популяризирането на принципите на отворената наука и нейното институционализиране, се проведоха в Софийския университет (СУ) ''Св. Климент Охридски'', съобщиха от висшето училище.
СУ като партньор в проекта за отворена наука ОРБИТ, финансиран от програмата Rеinforcing инициира работен семинар между научната общност и представители на изпълнителната власт на тема ''Отворената наука: с поглед към бъдещето'' в дирекция ''Наука'' на Министерството на образованието и науката (МОН).
Целта на срещата бе да се обсъдят предизвикателствата и бариерите пред отворената наука, както и възможните стимули и практическите стъпки за въвеждането й. Работният семинар се проведе на принципа на съвместната работа и дизайн. В него участваха зам.-ректорът по учебната част на Софийския университет - проф. д-р Мадлен Данова, проф. Елиза Стефанова – председател на Националната агенция за оценяване и акредитация, проф. Красен Стефанов, ръководител на научно-изследователския Център по технологии на информационното общество към Софийския университет, проф. Тодор Гюров – зам.-директор на ИИКТ – БАН, Карина Ангелиева – главен изпълнителен директор на Международния технологичен център (ISTC), Йордан Илиев от НЦИД, д-р Милена Дамянова – дирекция ''Наука'' на МОН, Янита Жеркова от МОН, д-р Димитър Илиев и д-р Ана Лазарова от Софийския университет, доц. Биляна Яврукова – директор на Университетската библиотека ''Св. Климент Охридски'', проф. Нели Димитрова от Шуменския университет ''Св. Константин Преславски'', д-р Николай Кънчев от Военната академия ''Г. С. Раковски''.
В резултат на семинара бяха очертани конкретни стъпки за въвеждането на отворената наука на университетско равнище през следващата година.
В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет по-късно същия ден се проведе и втори работен семинар по проекта ОРБИТ, но този път с изследователи от различните научни дисциплини. В срещата участваха както утвърдени изследователи, така и млади учени и докторанти, и представители на други заинтересовани страни. Те представиха тяхната гледна точка за развитието и установяването на отворената наука в Софийския университет.
Събитието бе модерирано от д-р Албена Антонова, която наблегна на новите текстове за отворената наука в закона за стимулиране на научните изследвания и иновациите. Проф. Ана Пройкова, един от доайените и радетелите за популяризирането на отворената наука у нас разказа в перспектива за развитието на някои от инициативите за отворената наука. Теодора Гандова от НПО ''Линкс'' представи проучване сред изследователи и граждани за нагласите към отворената наука. Петър Теодосиев от ''Наука БГ'' представи гледната точка на обществеността и нуждата да се популяризират научни знания към широката публика.
Семинарът събра историци, физици, политолози, философи, психолози, информатици, филолози и педагози, които подобно на представителите на администрацията, се обединиха около разбирането, че са необходими обучения и различни инициативи за повишаване на информираността за ползите и принципите на отворената наука на университетско равнище. Като една от следващите стъпки в рамките на проекта ОРБИТ, Софийският университет ''Св. Кл. Охридски'' планира зимно училище за отворена наука за докторанти през февруари 2025 г. с водещи експерти.
Проектът ОРБИТ – Инкубатор за отворени научни изследвания, е съвместна инициатива между Центъра по технологии на информационното общество (ЦТИО), СУ ''Св. Климент Охридски“ и сдружение ''НПО Линкс''. Целта е да бъде подпомогнато развитието на отворена и отговорна към обществото наука в България.
/ЙВЛ