България подкрепя задълбочаване на сътрудничеството и отбранителната подкрепа за украинските въоръжени сили, каза Иван Кондов на заседанието на външните министри на ЕС
Министрите на външните работи обсъдиха редица ключови въпроси, свързани със сигурността и външната политика на ЕС.
Украинският външен министър Андрий Сибиха, който традиционно участва чрез видеоконферентна връзка, информира министрите за последните развития на конфликта в Украйна. В последвалата дискусия бяха разгледани мерки за засилване на военната подкрепа на ЕС за Украйна, включително предоставянето на помощ по Европейския механизъм за подкрепа на мира в размер на 6,6 милиарда евро. ЕС планира също така да предостави през април 2025 г. втори транш от заема от извънредни приходи от замразени руски активи и да увеличи подкрепата за украинската отбранителна индустрия, се посочва в съобщението.
Съветът прие нови ограничителни мерки срещу Русия, включително предложения за 15-и пакет санкции и нов режим за борба с хибридните и дестабилизиращи действия на Русия. Министър Иван Кондов подчерта значението на единството в действията на ЕС и отбеляза, че България подкрепя задълбочаване на сътрудничеството и отбранителната подкрепа за украинските въоръжени сили.
Дискусиите се съсредоточиха върху развитието на обстановката в Сирия след падането на режима на Башар Асад – събитие, което министър Кондов определи като историческо след 13 години на насилие и гражданска война. Той призова за прилагане на Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН, политически преход, включващ всички компоненти на сирийското общество, и активна роля на ЕС в този процес.
Върховният представител Кая Калас информира министрите за планирания за февруари 2025 г. Съвет за асоцииране ЕС-Израел, както и за първия Диалог на високо равнище с Палестинската власт, насрочен за март 2025 г.
Министрите обсъдиха кризата в Грузия, предизвикана от решението на грузинските власти да суспендират кандидатурата на страната за членство в ЕС. Министър Кондов остро осъди насилието над протестиращи граждани и подчерта, че решението на грузинските власти да прекратят процеса на присъединяване към ЕС не отговаря на аспирациите и интересите на грузинския народ. „ЕС трябва да остане единен в позицията си и да призове за диалог и завръщане на Грузия в интеграционния процес“, допълни Иван Кондов.
В рамките на Съвет „Външни работи“ министър Иван Кондов се срещна с Върховния представител Кая Калас и със заместник-министъра на външните работи на Гърция Александра Пападопулу, посочиха от МВнР.
Дипломат на ЕС е пристигнал днес в Дамаск за срещи с новите власти в Сирия, съобщи върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас след заседанието на Съвета на ЕС по външни работи. Тя уточни, че ръководителят на мисията на ЕС в Бейрут е пристигнал в сирийската столица за разговори, но не в качеството на специален представител.