Община Бургас започва изпълнението на втори проект за подмяна на старите отоплителни уреди на твърдо гориво с нови, екологични алтернативи. Приемът на заявления се очаква да започне от 6 януари следващата година. Новост при кандидатстването ще бъде изцяло нова онлайн платформа за подаване на документи. Тя ще улесни събиране на цялата необходима информация, съобщи пред журналисти днес координаторът по проекта Величка Великова. 
Старите печки на твърдо гориво ще могат да бъдат подменени с климатични системи, включително и с термопомпи въздух-вода, с фотоволтаични системи и пелетни котли. При последните домакинствата ще трябва да отговорят на допълнителни изисквания. Цялата необходима информация за проекта ще бъде представена пред обществеността в рамките на широка информационна кампания, която ще започне през януари 2025 година. По думите на Великова за изпълнението ѝ местната администрация вече е подписала договор с избрана фирма. 
Средствата са осигурени по Оперативна програма “Околна среда“. Финансирането по проекта е повече от 25,5 млн. лева и трябва да обхване поне 4257 домакинства. Разширява се и списъкът с районите, в които ще бъдат подменяни стари отоплителни уреди – Зони “А“, “Б“ и “В“ в комплекс “Меден рудник“, комплексите “Славейко“, “Зорница“ и “Изгрев“ и кварталите “Лозово“ и “Долно Езерово“. В рамките на проекта ще бъдат обхванати и всички съставни селища в община Бургас. 
Величка Великова посочи, че в момента тече процедура по избор на доставчик на климатични системи. Ако процедурите не бъдат атакувани в съда, монтажът на първите уреди може да започне още през март следващата година, стана ясно от думите ѝ. Местната администрация в Бургас вече има опит в изпълнението на проекти за подмяна на стари отоплителни уреди. Първият обхвана стотици домакинства и приключи в края на миналата година. Ресурсът по него обаче се оказа недостатъчен за всички заявили нови отоплителни уреди затова и новия проект ще започне приоритетно с изпълнението на договорите за подмяна, сключени с повече от 230 домакинства.