Художникът Красимир Терзиев показа филма си “Битките на Троя” пред ученици в Добрич
Художникът Красимир Терзиев показа експериментално-документалния си филм “Битките на Троя” пред ученици в Добрич от Частна профилирана гимназия "Райко Цончев" и Езикова гимназия “Гео Милев” в града.Събитието е част от проектно предложение на гимназия "Райко Цончев“ в Добрич по Национална програма "Иновации в действие“. “Идеята е да се даде възможност на учениците и на младите хора в Добрич да изберат 10 популярни личности, с които искат да се срещнат. Това, което си мислихме докато писахме този проект, бе да ви провокираме да вземете различни истории за хора, предприемачи, творци, артисти, пътешественици и да ги пречупите през призмата на съпреживените биографии, да ги вземете като модел, който може да ви послужи за мотивация, вдъхновение. Започваме с Красимир Терзиев”, каза директорът на училището Надежда Иванова, като посочи, че предстоят срещи на учениците с други гости до края на годината.
По думите на преподавателя по български и английски език в гимназия “Райко Цончев” Жулиета Николова идеята е възникнала спонтанно в един от нейните часове по антична литература. “С моите ученици от 8-ми клас се замислихме, че ще бъде интересно да излезем от учебната програма и да се докоснем в един по-широк смисъл до контекста на Античността. Красимир Терзиев ще ни предложи един нов поглед към Античността, който има връзка със съвремието, тъй като става въпрос за филма “Троя” и участниците в него”, каза тя.
Учениците имаха възможност да видят филма на Красимир Терзиев "Битките на Троя", създаден през 2005 година. Той показва съвременната глобализирана филмова индустрия през очите на статистите. Във фокуса на това изследване е правенето на игралния филм “Троя”. Около 270 атлети от Спортната академия отиват в Мексико, за да тренират и снимат бойните сцени в продължение на 3 месеца заедно с още 1000 мексикански статисти. В ”Битките на Троя” тези момчета разказват за битките на терена и извън него по време на този тримесечен период.
След като изгледаха филма, учениците задодаха своите въпроси към художника Красимир Терзиев. Той разказа, че се интересува от статистите, обикновените хора и от това какво прави с тях големият екран и медията.
Красимир Терзиев е роден в Добрич. Той има докторска степен по културна антропология от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и магистърска степен по живопис от Националната художествена академия в София. През 2011 получава Наградата за съвременно българско изкуство „Unlimited“, а през 2007 - Наградата на Гауденц Руф за ново българско изкуство. Творбите му са част от колекции, намиращи се в Париж, Любляна, Бон, София, Мюнхен и други.