Структурата на партия "Възраждане" в Перник коментира проблемите около изграждането на водния цикъл в града
Народният представител посочи, че на изслушвания в Народното събрание (НС) през изминалата седмица Перник е даден като пример за лошо изпълнение на воден цикъл заради това, че се прави бавно, скъпо и некачествено. Той коментира, че контролът е изключително занижен или несъществуващ като вина имат както Общината, така също министерствата на околната среда и на регионалното развитие и благоустройството, които не упражняват контрол. Към отговорните страни той съотнесе и фирмата заела се с изпълнението на проекта, която по думите му няма необходимия капацитет, за да осъществи в срок и качествено такъв мащабен проект.
Според Дренчев въпреки инвестициите във ВиК инфраструктурата загубите на вода от язовир "Студена" към Перник продължават. По негови данни градът се нарежда на второ място в страната по загуби на вода – над 80 процента при средни за страната около 60 процента.
Той посочи, че в бюджета за тази година е била дадена възможност всички общини да кандидатстват със свои проекти като основната идея е била със средствата да се решат основни проблемите по ВиК инфраструктурата във всички населени места. Област Перник за момента е кандидатствала с 63 проекта на стойност 124 млн. лв. От тях 24 са за ВиК инфраструктура.
Депутатът коментира, че сега е моментът да се вложат достатъчно средства в този вид инфраструктура. В противен случай при нов държавен бюджет и редуциране на финансите, същите може да бъдат преустановени за неизвестен период от време.
"Истината е, че инфраструктурата, която е строена през 50-те и 60-те години на миналия век, масово в цялата страна е непригодна и нейният ресурс се изчерпва. Ако не подменим съоръженията, ВиК мрежата в селата и не изградим нови язовири, няма да можем да имаме нито поливно земеделие, нито туризъм, а населените места няма как да съществуват без вода", допълни Дренчев.
Депутатът припомни, че по инициатива на партия "Възраждане" през изминалата седмица в НС е имало изслушване на шестима министри относно кризата във водния сектор на страната. От нея е станало ясно, че в момента има два областни града, които са на тежък воден режим – Плевен и Ловеч. Проблемът е сериозен и по Черноморието, отбеляза той.
На фона на тях народният представител каза, че към момента Перник се спасява от безводие благодарение на язовир "Студена". "В нашата област имаме проблем в град Брезник. Той в момента е на воден режим и се работи по подмяна на водопровода от язовир "Красава" към града. В град Радомир също имаше перманентни спирания на водата през лятото, най-вече заради аварии“.
Проблеми около изграждането на водния цикъл в Перник постави и общинският съветник Радослав Червенков, заявявайки, че неведнъж е подавал и продължава да подава редица сигнали за установени проблеми.
Той коментира, че ул. "Отец Паисий" в града, ремонтирана по време на първия етап на водният цикъл, отново е напълно разкопана заради авария. Подобни случаи се наблюдават и в квартал Тева, както и на други места в града.
Червенков припомни, че е получил папка с множество жалби и сигнали на граждани от Община Перник. Документите са изпратени към институциите имащи отношение по водния цикъл. По думите му обаче на този етап обаче същите са достигнали единствено към Дирекция за национален строителен контрол, а не към министерствата и съответните компетентни органи.
„Единственото, което е стигнало до Министерството на околната среда и водите, е писмо на кмета на Перник, в което пише, че заради некачествено извършения ремонт по първия етап на водния цикъл на ул. "Димитър Благоев", той няма да приеме обекта. Първата фаза обаче мина и вече е втората, което означава, че това не се е случило“, отбеляза председателят на "Възраждане" в Перник.
Той коментира, че на сесия на Общинския съвет в Перник в четвъртък ще постави въпрос към Общината за това какво ще бъде предприето по темата с некачественото изпълнение по водния цикъл в града и контрола по дейностите.