Египетско-испанска експедиция е открила колекция от артефакти от птолемейската епоха при разкопки в древноегипетския град Оксиринх (днес Ал Бахнаса), в област Миня, обяви Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет. 
Сред находките са златни езици и нокти, поставени в мумии, амулети и изображения на ритуални сцени, каквито не са виждани досега в този район. Учените са се натъкнали и на красиво изрисувани гробници, съдържащи мумии, саркофази и други древни съкровища.
"Откритията хвърлят нова светлина върху религиозните практики и погребалните традиции през птолемейската епоха в Ал Бахнаса", обяснява генералният секретар на Върховния съвет за антиките Мохамед Исмаил Халед. От историческа важност е откритието на ритуални текстове и описания на древноегипетски божества, каквито не са намирани до момента в Ал Бахнаса, добавя той. Забележителна е и колекцията от тринадесет златни езика и нокти, намерени заедно с човешки останки. 
Находките включват и 29 амулета с изображение на колоната на Джед, скарабеи и амулети, представляващи божества като Хор, Тот и Изида, както поотделно, така и в уникални съчетания.
Новооткрита четириъгълна каменна погребална шахта води към основна зала и три камери. “Камерите са пълни с десетки внимателно подредени една до друга мумии, което показва, че става дума за общо погребение,” казва един от ръководителите на експедицията от испанска страна Естер Понс Меладо. 
В съседна шахта археолозите са разкрили удивителни надписи и изображения. Те показват собственика на гробницата и семейството му в присъствието на божества като Анубис, Озирис, Атум и Хор. Таванът е украсен със сцена, на която се вижда богинята на небето Нут, заобиколена от звезди и свещени лодки.  
В началото на годината египетско-испанската експедиция откри мумии от Римската епоха. Част от тях са украсени с позлатени и богато оцветени погребални маски, а в две от мумифицираните тела са поставени в устните кухини златни езици. Подобни мумии са намирани и преди Оксиринх, както и в древните градове Тапосирис и Магна край Александрия. Предполага се, че целта на практиката е била починалият да може да разговаря с бога Озирис в задгробния живот.
Оксиринх се намира на 160 километра югозападно от Кайро. Мястото се превръща в един от важните археологически обекти в Египет, след като оксфордските учени Бърнард Гренфел и Артър Хънт откриват огромното количество папируси в края на 19 век. Сред оксиринхските папируси има текстове от шедьоври на класически древногръцки автори като Сафо, Пиндар, Софокъл, Еврипид, Менандър, които са били смятани за изгубени.