Неделният ден е най-важен за православните християни, каза отец Красимир в храма „Св. Три Светители“ в Шумен
„Ние, християните, виждаме Исус Христос под формата на хляба и виното, което приемаме. Причестяваме се с тялото и кръвта Христови за здраве, спасение, прошка на греховете и за вечен живот. В една от своите притчи Иисус казва, че тези хора, които престъпват учението, проповядвано и от неговите ученици, ядат и пият своето осъждане. Заради това е и светата изповед в църквата, след като кажем нашите прегрешения - да пристъпим към достойно поведение и да приемем тялото и кръвта на нашия Господ и спасител достойно. Приемайки тялото и кръвта на Христос, ние сме простени от нашите грехове и прегрешения. На тази свята трапеза получаваме опрощаване на греховете и вечен живот“, каза още отец Красимир.
По думите му в прочетеното на службата от него днес Евангелие се говори за една духовна трапеза, на която са поканени всички народи. "Именно на тази духовна трапеза в неделния ден сме поканени всички народи, приели Христа в себе си. Неделният ден е най-важният за православните християни. Има 52 недели в годината, не са кой знае колко, за да отделим време да сме на тази духовна трапеза, в която приемаме тялото и кръвта на нашия Господ и спасител Исус Христос за здраве и спасение, които той щедро на всички ни дава“, отбеляза отец Красимир.
„В наше време, като насядаме на трапезата, обикновено младите хора си гледат в мобилните телефони и забравяме за какво сме се събрали. Обикновено на Бъдни вечер около 90 процента от българското население, по мое виждане, се събира на постна трапеза. Купуване тамян, кадилници, кадим трапезата и забравяме за Рожденика. Заради това, по традиция, няколко години вече в нашия храм в неделята преди Рождество, пак ще ви раздадем листи с информация какво човек трябва да направи на тази духовна трапеза в дома, защото не само трапезата в църквата е свята, но свята е и трапезата, която е в дома. Хлябът, които се слага на тази трапеза също ни напомня за тялото Христово. Заради това първо ще прочетем десет стиха от Евангелието на Лука, след това ще прекадим трапезата и ще седнем… Така мислено ще се пренесем във Витлеемската пещера, в която ще дочакаме Рождество Христово“, посочи отец Красимир.
Към края на проповедта си той каза на миряните в храма: „Нека на нашите трапези в дома се подготвим да простим на нашите ближни, които са съгрешили, да можем достойно и в спокойствие да приемем тялото и кръвта Христови, да променим нашия живот, не само когато се готвим за свето причастие“. Той припомни, че след като човек се пречисти - трябва да промени живота си, защото е приел самия Господ в себе си.
„Не забравяйте, че с нас е както Господ, така и врагът на човешкото спасение – Дяволът. До края на нашия живот той също ще бъде с нас, ще продължава да ни изкушава и да подбужда към зло, към сърдене, към неопрощаване греховете и на нашите близки, и на врагове ни. Да не забравяме също, че нашият Господ и спасител Иисус Христос дойде в Света, за да има вечен живот, след като простим и изпълним неговите заповеди“, каза в края на проповедта си отец Красимир.