Обществено обсъждане за намаляване на площта на Природния парк "Сините камъни" и изваждането на имот от около 12 декара със сграда на Алпийския дом от териториите и границите на парка се състоя в Областната администрация в Сливен. Обсъждането е организирано от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съвместно с Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Стара Загора.
Областният управител Чавдар Божурски съобщи, че в Областната администрация е постъпило заявление от дружеството "Болкан Резиденс" ЕООД с искане да бъде инициирано производство за намаляване на територията на природния парк с площ от 11 771 кв.м, представляващи поземлен имот със сграда. Дружеството е собственик на две сгради и мотивира своето искане с това, че имотът няма характеристики на защитена територия.
Положително становище за изваждането на имота от обхвата на парка са предоставили от Лесотехническия университет в София, Регионалната дирекция по горите (РДГ)-Сливен, Природен парк "Сините камъни" и Министерството на земеделието и храните. Извършена е била проверка от РИОСВ-Стара Загора, чието становище е, че изваждането на имота от парка няма да доведе до влошаване на природозащитното състояние и няма вероятност да се окаже отрицателно въздействие върху защитените видове и местообитания.
Общата площ на Природен парк „Сините камъни“ е 113 810 декара. Сградите от посочения имот са изградени в края на 70-те години на 20-и век, има асфалтов път, паркинг и прилежаща инфраструктура. Т. нар. Алпийски дом е построен като резиденция на Тодор Живков.
Несъгласие с искането за изваждане на имота от границите на парка изразиха десетки граждани в залата. В интернет е организирана подписка срещу предложението, в която са се подписали над 800 души. Според нея всяко намаляване на площта на парка застрашава както природните му ресурси, така и социално-икономическите ползи. Притесненията на подкрепилите подписката са свързани с това, че намаляването на защитената територия ще доведе до загуба на ценни местообитания за редки и защитени видове. Природен парк „Сини камъни“ е част от мрежата „Натура 2000“, а намаляването на площта му би могло да доведе до нарушения на европейските директиви и потенциални санкции за България, се посочва в петицията.
Слава Савова, която е архитект и докторант в БАН, заяви, че това изваждане на част от парка "създава катастрофален прецедент за българската природа", който ще доведе след себе си още такива. Тя попита чии интереси защитава Областната администрация - на частно лице или на гражданите, и защо е необходимо имотът да бъде изваден от парка, след като няма да се промени защитеният му статут.
Отрицателно становище изрази Славка Петрова, инж. еколог от Софийския университет, която постави въпрос за липсата на План за управление на Природния парк "Сините камъни". Мирослав Калугеров, експерт от МОСВ заяви, че паркът никога не е имал План за управление. "По Оперативната програма за околна среда за идната година са заложени средства създаването на План за управление на територията", посочи той.
Според един от присъстващите граждани Мартин Койнов подготвената документация от институциите е пълна с невярно съдържание и несъответствия. Той бе категоричен, че инвеститорите дават много средства за реставрирането на сградата и за запазването на Алпийския дом, който е символ на града. "Формулата за разрешение на проблема на всеки един от собствениците в природния парк не е изключване на територията, а План за управление, който да даде възможност тези собственици законово да си поддържат имотите", каза той.
На обсъждането бяха изразени и притеснения за премахването от защитената територия на 72 хектара от местността Карандила и 9,5 хектара от местността Даулите с решение на Общински съвет Сливен на 14 ноември 2024 г. Целта е създаването на селищни образувания. Хората се опасяват, че ще се премахне тяхната защита, съответно ще се унищожат ценни екосистеми.
"Общественото обсъждане, като част от процедурата, е гражданите да могат да изразят своето мнение, което администрацията да отчете", каза заместник -министърът в МОСВ Виктор Атанасов. Той не коментира днешната среща, но посочи, че разбира, че темата е емоционална.
"Усетих, че гражданите имат съмнения относно това дали тази територия все пак не разполага с качествата да бъде част от националния парк, но това ще се реши в крайна сметка от обективните обстоятелства, от научните експертизи", каза пред журналисти след края на срещата Мирослав Калугеров от МОСВ. Той обясни, че предстои да бъде назначена комисия със заповед на директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора, като в нея ще участват редица институции, включително и собственици на имоти. "Мнението на хората категорично ще бъде взето под внимание, от днешната среща ще бъде изготвен детайлен протокол с всички изказвания, който ще се предостави, както на членовете на комисията, така и на министъра на околната среда и водите за взимане на окончателно решение", каза експертът. Той добави, че обикновено месец след общественото обсъждане се предприемат тези действия.