Бъдни Вечер наближава - ето какво да приготвим
Бъдни вечер е един от най-обичаните и дълбоко символични празници в българската традиция.
На този ден семейството се събира около постна трапеза, заредена с дух на уют, обич и надежда за плодородна година. Менюто е скромно, но същевременно разнообразно и изключително вкусно. Традицията повелява на трапезата да има нечетен брой ястия – обикновено седем, девет или единадесет. Всяко от тях има своя символика, отразявайки живота, здравето и благополучието.
Gotvach.bg събра за вас класация с най-готвените български рецепти за Бъдни вечер, които ще ви помогнат да създадете празнична атмосфера с внимание към традициите и постния характер на трапезата.
Ето какво да приготвите за Бъдни вечер:
Основата на трапезата: Постната содена питка
Постната содена питка е задължителна на трапезата за Бъдни вечер. Тя се приготвя от брашно, вода, сода бикарбонат и малко сол, без яйца или млечни продукти. Особено важно е в питката да се постави паричка, която носи късмет на този, който я открие. При сервирането домакинът разчупва питката и я раздава на всички, като първото парче е за Бог, а следващите – за дома, семейството и гостите.
Постни пълнени чушки и сарми – традиция и вкус
Постни пълнени чушки – Сушените червени чушки, пълнени с плънка от ориз, лук и подправки като джоджен и черен пипер, са истински символ на българската традиция. Те се задушават на бавен огън, за да се развие пълният им вкус.
Постни зелеви сарми – Завити в кисело зеле, тези сарми се приготвят с ориз и ситно нарязани зеленчуци. Подправките, като чубрица и малко червен пипер, придават богат аромат.
Постни лозови сарми – Лозовите листа също се пълнят с ориз, ядки или стафиди за по-сладък вкус. Те са по-деликатни, но също така изключително вкусни.
Ястия с боб и леща – храната на силата
Боб на фурна или в гърне – Традиционен български вкус, приготвен от зрял фасул, подправен със сухи чушки, лук, домати и подправки като джоджен. Ако го приготвяте в глинено гърне, ароматът и вкусът са несравними.
Леща плакия – Лещата се задушава с лук, моркови и доматен сос, като се подправя с чесън и дафинов лист. Това е питателно и изключително ароматно ястие, което неслучайно е често срещано на трапезата за Бъдни вечер.
Салати – свежестта на традицията
Салата Ропотамо – Комбинация от ориз, кисели краставички, червени чушки и маслини, подправени с малко олио и лимонов сок. Тази салата носи баланс и свежест на трапезата.
Картофена салата – Простичка, но много вкусна, приготвена от сварени картофи, нарязани на кубчета, лук и оцет. Тя е неизменна част от постната празнична вечеря.
Постни десерти – сладък завършек
Тиквеник – Сладкият тиквеник се приготвя от настъргана тиква, захар, орехи и канела, завити в кори. Това е класически десерт, който носи топлина и уют на празника.
Пълнена тиква – Голямата тиква се изпразва и пълни със смес от сушени плодове, ядки, мед и канела. След това се пече, докато омекне, и е изключително ароматна.
Пълнени ябълки – Ябълките се издълбават и пълнят със смес от орехи, сушени плодове и малко мед. След това се запичат за кратко във фурната.
Допълнителни ястия и акценти
Постни кравайчета – Тези малки хлебчета често се приготвят като символ на плодородието. Те могат да се оформят като венчета или други интересни фигури.
Ошаф – Традиционен компот от сушени плодове, който е не само вкусен, но и полезен. Обикновено се използват сини сливи, ябълки и кайсии.
Варено жито или ашуре – Житото е символ на живота и плодородието. Може да се подслади с мед и да се поръси с орехи или стафиди за допълнителен вкус.