Пълноправното приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство няма да доведе до съществени промени по инфраструктурата в района на граничния контролно-пропускателен пункт „Дунав мост“ след 1 януари 2025 година. Промените ще са свързани основно със сигнализацията и организацията на движение в района, съобщиха от граничния пункт.
Целта е осигуряване на по-добра пропускливост на основния поток от автомобили, които преминават през границата от началото на 2025 година.          Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от миналия месец контролът на северната ни граница няма да отпадне напълно. Проверките обаче няма да бъдат масови, а след анализ на риска - главно за трафик на мигранти. За щателен преглед в края на граничната зона ще бъдат отделяни до 10% от автомобилите, предимно на изход от България.
Очаква се да бъде обособено трасето, по което ще преминава основният трафик. От Областното пътно управление трябва да подменят и знаците, които да осигуряват предимство именно за автомобилите, идващи от северната ни съседка на излизане от граничния пункт, а не на тези, движещи се по пътя за и от Мартен и Силистра.
От следващия петък, 20 декември, се очаква да се пусне движението в ремонтирания участък на Дунав мост, стана ясно от поредната инспекция на областния управител Драгомир Драганов и заместника му Георги Георгиев. Проверката на място бе във връзка с  оптимизиране на преминаване през границата след приемането ни в Шенген и по суша от 1 януари 2025 година. В края на миналия месец при посещението си в Русе служебният премиер Димитър Главчев посочи, че по Коледните и Новогодишните празници, както и заради пълноправното ни приемане в Шенгенското пространство движението по Дунав мост ще се осъществява и в двете ленти. Ограниченията ще се върнат на 8 януари , когато се планира да бъде частично затворена лявата лента на моста в посока от Румъния към България. Ремонтът и там ще бъде отново в естакадната част на съоръжението на площ от 413 метра.
Основните строителни дейности в първите 413 метра от едната лента на българския участък на Дунав мост вече са завършени. Напълно приключи монтирането на 12-те дилатационни фуги. Усилено се работи и по монтирането на реставрирания парапет, като до края на утрешния ден се очаква да бъдат поставени близо 360 метра от парапета. Матинетата е изцяло завършена.