Денят на св. Спиридон – покровител на занаятчиите беше отбелязан с поредица от събития в Троян. Специално за празника Музеят на занаятите в Троян отвори вратите на своите фондохранилища, в които любопитните посетители имаха възможност да видят част от над 27 000 експоната, събирани в продължение на повече от шест десетилетия.
В храма „Св. Параскева – Петка“ бе отслужен водосвет за здраве, благословение и спорен труд на занаятчиите.
По-късно в основаната сграда на музея беше представено едно от новите музейни издания -  „Багрите на душата“ - каталог тъкани на тъкачката Стойка Ашкова, което е съвместно издание на троянския Музей на занаятите и Исторически музей – Самоков. Каталог на съвременните троянски майстори под заглавие „Пъстри истории“ беше показан за пръв път в дигитален вариант за предпечат.
Отново там, калиграфът Геновева Ненова представи разработени от нея калиграфски кутии с материали и пособия, посветени на кирилицата и глаголицата.
Празникът продължи в Националното изложение на занаятите и приложните изкуства в Орешак, което посрещна посетителите с възстановка на стария еснафски обред по провъзгласяване на новите майстори - връчване на „тестир“.
Облечени в традиционни носии, майсторите се събраха за тържествено шествие пред входа на изложението. Водени от най-стария троянски майстор -  Николай Йовков,  те понесоха иконата на св. Спиридон към зала „Дърворезба“ на културната институция, където отец Стефан от Троянския манастир отслужи водосвет.
„Св. Спиридон, чието име в превод означава надарен с дух, е покровител на всички онези хора, които с ръцете си взимате нещо неживо, нещо мъртво и с дух му вдъхват живот. Превръщат го в нещо живо, нещо което да оживява на свои ред сърцата и мислите на онези, които го ползват, виждат или се докосват до него“, разказа архимандрит Стефан, наместник на игумена на Троянския манастир. Той припомни преданието, според което преди да стане християнски епископ, св. Спиридон е бил кошничар и съответно така е изобразяван и по иконите – с изплетена от слама шапка.
След като екипът на културната институция представи обичая за встъпване в майсторска степен, доайенът на троянските майстори Йовков символично препаса с майсторски пояс четирима нови майстори  - керамиците Неда Личева, Бела Хитрова и Емилиян Янков и майсторът на медни икони Георги Христов.  Йовков изрази надеждата, че те ще продължат да предават занаята си и за напред.
„Искам да пожелая на всички майстори никога да не изгасва огънят на творчеството в тях, за да могат занаятите да се предават поколение след поколение напред“, каза за БТА новият майстор-грънчар Неда Личева.
По традиция, занаятчийският празник завърши с откриване на изложба, като този път творбите си представи керамикът Веселин Стоянов – Толби.