Кюстендилският художник Евгени Серафимов получи тазгодишната награда на сдружение „Глас“ на името на Максим Минчев
Наградата „Максим Минчев“, учредена от сдружение „ГЛАС“ след кончината на дългогодишния генерален директор на БТА, който създава пресклуба на агенцията в Босилеград, се връчва за четвърта година, обяви председателят на сдружението и кореспондент на БТА в Босилеград Александър Димитров.
Името на тазгодишния носител на наградата обяви кореспондентът на БТА в Кюстендил Елица Иванова, която посочи, че Евгени Серафимов е достоен човек, художник, педагог, създател на редица проекти, за които тази година бе отличен с награда „Константин Величков“ на Министерство на образованието и науката.
Наградата връчи генералният директор на БТА Кирил Вълчев, който посочи, че наградата е почит към Максим Минчев, на когото дължим идеята БТА да присъства на места, където има българи. На него дължим пресклуба в Босилеград, той положи основите на пресклуба в Тараклия, ние доуредихме статута, и когато стъпваш на раменете на предходниците си, си по-силен, посочи Вълчев. Той допълни, че през последните години БТА, следвайки идеята на Минчев, откри национален пресклуб в Одеса, както и пресклубове в столиците на съседните ни страни – Скопие, Букурещ, Анкара, Белград. Предвижда се през следващата година да бъде открит и пресклуб в Атина.
Наградата, която връчваме на Евгени Серафимов, е и символ на това, че всички българи, включително и всички български институции, можем да работим за каузи заедно, каза още Кирил Вълчев.
В продължение на три години Серафимов работи с деца от неговата школа в Босилеград, като много от къщите вече имат следа от работата им. Евгени Серафимов е два пъти сред участниците в пленера „Босилеград в цветове“, каза Александър Димитров.
При получаване на наградата Серафимов каза, че има нещо специално в териториите, които в България възприемаме като диаспора. В тези места имаме чувството, че отиваме да им помагаме, но нещото, което човек вижда на тези места, е истинската България, посочи художникът. „Аз съм се посветил на това учениците от моята школа да идват в Босилеград и да намират България, защото истинската България е останала там, в диаспората“, допълни той и посочи, че българите в териториите зад граница пазят най-истинските български черти.