Бургаската опера ще представи традиционния си предколеден спектакъл "Лешникотрошачката" с японец в главната роля
В главните роли ще са Даниела Туртуманова-Стоянова и балетистът от Япония Хару Накагава, който ще замести Теодор Цаков поради заболяване. В образа на Черната кралица ще се превъплъти Гергана Георгиева. В образа на Дроселмайер влиза Кирил Филипов, а Фриц ще играе Калина Неделчева. В останалите роли публиката ще види още Натали Иванова, Рафаела-Мария Кюл и Анелия Иванова. В ансамблите участват Джулия Леци и Стоян Фъртунов, Елена Георгиева, Бианка-Хелън Джованели, Патрик Гил, Нанако Сато, Франческо Пио Русо, Александрина Арабска, Гергана Козарова, Мария Габарова и Шун Калафуне.
Освен солистите и ансамбъла на балета на Държавна опера – Бургас ще участват и възпитаници на Детски балетен театър “Капка“.
Популярната приказка на Ернст Теодор Амадеус Хофман и историята на Маша, нейните приключения във вълшебния свят на сънищата и приказната метаморфоза, превърнала Лешникотрошачката в принц, са пресъздадени чрез възстановката на спектакъла на Галина Калчева и работата на помощник-режисьора Петър Тихолов. Автор на костюмите е художникът Радостин Чомаков.
„Лешникотрошачката“ е историята на малко момиче, което получава от своя кръстник лешникотрошачка за коледен подарък. Тя все още не знае, че дървеният войник, чието предназначение е просто да разчупва твърдите черупки на лешниците и орехите, ще се превъплъти в приказен принц, който ще я отведе при танцуващите снежинки и феи, при най-красивите кукли и цветя, че ще воюва с краля на мишките и ще се омъжи за нея, за да стане тя приказна принцеса.
Балетът на Чайковски е поставен за първи път в седмицата преди Коледа на 1892 г. в Мариинския театър в Санкт Петербург, но без особен успех. Повече от четиридесет години са нужни, за да получи световно признание – в Англия е поставен през 1934 г., десет години по-късно успехът го следва в Сан Франциско, САЩ, а след още десет – и в Ню Йорк, където достига върха на славата си. Оттогава балетът се поставя там всяка година по Коледа и това е неизменна традиция. Либретото на „Лешникотрошачката“ е на тандема Всеволожки – Петипа, които са в основата на най-успешните творби на Чайковски, припомнят от Държавна опера - Бургас.