Феминизираният труд беше тема на публична дискусия в Казанлък, организирана от сдружение „Жените на Казанлък“, съвместно с организация „ЛевФем“ София и коалиция“Грижа“. Това съобщи за БТА председателят на казанлъшкото сдружение Стела Кехайова. В разговора участваха представители от секторите здравеопазване, образование и социални услуги, синдикати, граждани, а във фокуса беше феминисткият икономически модел, залегнал в икономическата справедливост.
Около три четвърти от труда, свързан с полагане на грижи за членове на семейството, се извършва от жени, които не получават доход или получават ограничено възнаграждение за това, посочи Кехайова. Този труд включва всички дейности по грижа за домакинството и семейството - от грижите на новороденото, отглеждане, образование и грижи за деца в предучилищна и начална училищна възраст до грижа за възрастните и грижа и подкрепа в случай на заболяване или инвалидност. “За тези проблеми не се говори, подценява и омаловажава се трудът на медицинските сестри, на социалните работници, осъществяващи грижи за деца в неравностойно положение”, каза тя.
Представителите на „ЛевФем“ и коалиция“Грижа“ представиха свое изследване за грижовния труд и липсата на признание за значението му, както и сериозните финансови последствия за женската част от населението и за работещите в професионалния сектор на институционализирана грижа или болногледачество, които получават по – ниско заплащане от заетите в други сфери. Жените извършват около 52 на сто повече неплатени грижи от мъжете, а получават по – ниска брутна почасова заплата от мъжете за платената си работа, каза още Стела Кехайова.
По време на дискусията присъстващите изразиха мнение, че е необходимо да бъдат създадени повече публични възможности за грижа за децата, да има равностойно поделяне на грижовния труд между членовете на домакинството, както и неговата официална компенсация, разказа тя. Според участниците е необходим и Национален регистър за болногледачи, гъвкаво работно време в домовете за възрастни и деца с увреждания. Трябва да бъдат създадени и по-добри условия за деца със специални нужди в детските градини и училищата. Всички се обединиха около идеята, че е необходимо национално представителство на организации, работещи в сферата на феминизирания и грижовен труд, посочи Кехайова и напомни, че сдружение „Жените на Казанлък“ е член на коалиция „Грижа“, която работи в посока припознаването на работнички във феминизирани ключови сектори като здравеопазване, социални услуги, образование, грижовен труд.