Нашата основна цел и направление, в което се движим в Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), е националното сближаване, сближаването с всички наши общности в чужбина в духовен, икономически и всякакъв план, а информационното осигуряване е една от първите стъпки и едно от най-важните неща в това сближаване. Това каза изпълнителният директор на ИАБЧ Райна Манджукова по време на днешната трансгранична конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се провежда в Босилеград. 
Манджукова изрази благодарност за възможността да участва в конференцията, както и за връзката и контактите с пресклуба и кореспондента на БТА в Босилеград Александър Димитров, което дава възможност ИАБЧ да участва в инициативи на сдружение „Глас“, на Българския културно – информационен център в Босилеград и в живота на българите в Западните покрайнини.
Изпълнителният директор на ИАБЧ посочи, че в съвремието, ако нещо не е в медийния и информационен поток, то сякаш не се е случило. „В този смисъл поклон пред г-н Максим Минчев ( генерален директор на БТА в периода 2003 – 2020 г.), затова че първият кореспондентски клуб на българска общност, в място с компактно население на българско национално малцинство, е именно тук, в Босилеград“, каза Манджукова. 
Райна Манджукова каза, че не е привърженик на това кой на кого е длъжен, но в този случай донякъде българската държава е донякъде длъжник на българите в Западните покрайнини. По думите ѝ сред пътищата за преодоляване, за решаване на този дълг е на първо място информационното осигуряване, това, което прави пресклубът на БТА в Босилеград. Тя отбеляза, че кореспондентът Александър Димитров и негови колеги не могат да прокарат железопътна линия или да направят пътищата, но представянето на проблемите пред обществеността рано или късно ще доведе до преодоляване на трудностите, „които са пред това наше сближаване“. Маджукова изрази и надежда с помощта на геополитиката един ден да няма граница, като изрази увереност, че рано или късно това ще се случи. Тя се обърна и към председателя на Културно – информационния център в Босилеград Иван Николов, като припомни, че 30 години назад ситуацията е била различна, изминат е дълъг път, „но има още много за минаване“.
Трансграничната конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която днес се провежда в Босилеград, цели да се предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз. Проекта БТА изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.