Изложбата “Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024” ще бъде открита в Пловдив на 13 декември. Организатори са Градска художествена галерия – Пловдив и Община Пловдив, а идеята за проекта е на изкуствоведа д-р Светлана Куюмджиева, която е и негов куратор съвместно с д-р Пламен Петров, изкуствовед и директор на Художествената галерия в Казанлък. Това съобщи за БТА д-р Петров. Експозицията ще бъде в галерия “Капана”, а в нея са представени  произведения, архиви и документален материал от всички единадесет участия, с които България се е явила в най-стария и най-престижен международен форум на изкуството в света от неговото основаване в края на 19-и век до момента.  Асистент- куратор е Рамона Димова, а автор на изложбения и графичния дизайн е дизайнерът на казанлъшката галерия Георги Шаров. В експозицията са включени близо 60 произведения от колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, художествените галерии в Пловдив, Казанлък, Плевен, Русе, Сливен, Варна, Галерия „Джуркови“, колекцията на Министерство на външните работи, Музея на Националната художествена академия, частни колекции и произведения, предоставени от авторите. Сред тях са едни от най-иконичните творби на класиците на българското изкуство, както и представителни работи най-известни съвременни български художници, посочи д-р Петров. По думите му това е експозиция на контрасти, която представя различни периоди от историята на българското изкуство и идеята за държавна репрезентативност, която то носи и която е заложена в самия принцип на участие във Венецианското биенале. Ретроспекцията е резултат от дълго проучване на венециански и български архиви и прави интересна съпоставка между спорадичните и нередовни появи на България в този престижен международен форум и събитията в политическия и културния живот на страната.
В рамките на проекта Художествена галерия - Казанлък ще предостави уникални фрагменти от своята богата колекция, посочи още директорът й. Показана ще бъде творбата “Малък павилион” - фрагмент от проекта на Лазар Лютаков и Рада Букова, представил през 2019 година България на първото официално държавно участие във Венецианското биенале на изкуствата, каза д-р Петров и напомни, че това е първата творба от фонд “Съвременно изкуство” в казанлъшкия културен институт. Това уникално за български музей притежание ще бъде редом до две класически творби за участие в изложбата - бюста „Шоп" на Жеко Спиридонов от началото на 20 век, както и картината „Мома" на Владимир Димитров-Майстора, с които казанлъшката галерия ще допринесе за уникалната експозиция в Пловдив, допълни той.
Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“, а произведенията ще могат да бъдат разгледани от публиката в Пловдив до 20 февруари 2025 година.