Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че от 2000 г. насам са били предотвратени около 2,2 милиарда случая на малария чрез обучение за риска, използване на мрежи против комари и ваксинации, съобщава ДПА.
По този начин са били предотвратени около 12,7 милиона смъртни случая, пише СЗО в доклад, публикуван в Женева в сряда.
Седемнадесет държави вече рутинно ваксинират малки деца срещу малария. Според оценките на СЗО това може да спаси десетки хиляди смъртни случаи всяка година.
Маларията е най-разпространената тропическа болест. Паразитът се пренася от комари, които хапят предимно вечер и през нощта. Заболяването причинява висока температура и болки в крайниците и може да се лекува с медикаменти.
Според оценките през 2023 г. от малария ще умрат общо 597 000 души, се казва в доклада. Това е лек спад в броя на смъртните случаи, но инфекциите са с четири процента повече и възлизат на 263 милиона.
Около 95% от смъртните случаи са настъпили в африканските държави. Там твърде много хора все още не разполагат със средства за предотвратяване на инфекциите или за тяхното диагностициране и лечение, се казва в доклада на СЗО. Малките деца са особено засегнати.
СЗО обяви, че инфекциозното заболяване вече е ликвидирано в 44 държави и във френската територия в Индийския океан - о.Реюнион.
В 25 от 83-те държави, където все още се среща, случаите на заболяването са по-малко от 10 годишно. В Африка смъртността е намаляла с 16% от 2015 г. насам.