Близо 60 международни експерти ще пристигнат в Бургас през април 2025 година, за да сформират комисията по оценка на винените проби, подготвени за Concours Mondial de Bruxelles - един от най-престижните независими винени конкурси в света. В състава на журито ще влязат журналисти, производители на вино и сомелиери, обяви в Бургас директорът на конкурса Кантен Аво. Домакинството на крайморския град беше обявено официално през септември след среща на служебния заместник-министър на земеделието и храните доц. Деян Стратев и изпълнителния директор на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев с организаторите на едно най-значимите събития за сектора. 
"Това, което предстои да се случи догодина в Бургас, е от огромно значение за целия регион. Градът ще има възможност да разгърне потенциала си по отношение на винения туризъм. Бургаският регион е богат на винарни и добро вино от световна класа", посочи зам.-кметът по въпросите на туризма в община Бургас Манол Тодоров. От своя страна един от посланиците на конкурса за България Меглена Михова обяви, че страната ни ще бъде домакин на Sauvignon Selection (Селекция Совиньон) - основно направление в конкурсната програма. По думите ѝ през април България ще събере световна селекция от 1300 проби вина от този ценен сорт. Със своя продукция ще се представят производители от Япония, Нова Зеландия, Франция, Южна Африка, Китай. 
През последните години в конкурсна участват много винопроизводители от България, които се представят в Селекция Совиньон. Немалка част от тях са печелили и медали. Обикновено страната не се свързва с този сорт и точно затова избрахме района на Бургас да бъде домакин на следващото издание на конкурса. Югоизточна България е подходящо място за този сорт и именно тук се случва производството на белите вина. Нашата цел е да подпомогнем българските винопроизводители, посочи Аво. 
Той допълни, че на 10 април 2025 година у нас ще се проведе и специална конференция на тема “Совиньон“ за членовете на журито, които ще има възможност да посетят винарни в региона. Конкурсните сесии са четири, разясниха още организаторите на конкурса. Оценяват се бели, червени, розови и пенливи вина. През тази година конкурсните сесии се провеждат в Мексико, Бразилия и Чили. “Всяка година в конкурса се дегустират поне 15 000 проби от целия свят. Целта ни е както да запознаем потребителите с вината, така и да подпомогнем производителите, за да се промотират на световните пазари. Подпомагаме дистрибуцията и района, в който се организира конкурсът", каза още Кантен Аво.