Близо 1000 картички украсиха фоайето на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково в изложба „Новогодишна ретро поща“. Общото помежду им е, че са с пожелания за Коледа и Нова година. Различното - времето, в което са изпратени. Най-старата е от далечната 1902-ра, а последната картичка - от 2020-а година. Те са събирани от Златка Господинова почти през целия й живот, а колекцията й наброява вече над 10 хиляди броя.
Колекционерката разказва, че първите картички, които притежава, са с лични снимки и с текстове, оригинално измислени за този, на когото ще бъдат изпратени. Те са дорисувани ръчно със зимни пейзажи, вероятно от художници във фотоателиетата, предполага колекционерката.
Определено има мода в картичките, а тя често е диктувана от обществено-политическата ситуация, каза Златка Господинова пред БТА.  Тя дава пример именно с картичките от началото на миналия век. Според познанията, които има, първата пощенска картичка с поздравления за Нова година е изпратена от цар Фердинанд и е с неговия лик.  
„Отначало хората са изпращали на честитките своите лица, лицата на приятели на близки, снимки с пейзажи от градовете, в които живеят, с гледки от планини и гори. След това модата минава към картички със снимки или рисунки на елхи, после има и такива с трактори. Картичките са „завладели“ и Космоса, след като Юрий Гагарин излита, вече имаме картички с Дядо Мраз на ракета, после излиза и на летяща чиния. В по-нови времена, когато започва да се празнува и Коледа официално, е много модерно да се изпращат картички с коледни трапези и свещи“, разказа Златка Господинова. Тя добави, че във връзка с обществено-политическото развитие, цветовете на картичките също се променят. "Първо са червени и към 2000 -ната година, когато идва демокрацията - вече масово са стилизирани в синьо. След 2000-ната година вече се загубват типичните форми на елхи, а върху честитките се отпечатват различни геометрични форми с пожелания".
Картичките в колекцията й са на различни езици - български, немски, френски и са изпратени почти от всяко кътче на земята. Някои са лично адресирани до Златка Господинова, а за да притежава други, тя е направила откупки. Сред честитките има и такива с послание с намигване, като това на изпратена от началника на Енергото до кмета на Хасково през 1990 година новогодишна картичка - време, в което страната беше наложен режим на тока. В нея Цезар Карафеизов честити Новата година на кмета Георги Жеков, но му отправя и послание  да спазва „графика за самоограничение в използването на електроенергията“.
Картичките в изложбата са подредени по десетилетия. В колекцията ценност за Господинова е  тази с подпис на Тодор Живков от 1988 година. Такива честитки той е изпращал  само на подбрани хора, разказа Златка Господинова. Тя е в колекцията й след откупка от софиянец.  Друга ценна картичка за колекционерката е тази с автограф от Григор Димитров, разписана от най-добрия български тенисист в качеството му на рекламно лице на пенсионно-осигурителна компания.
Друго от любопитните й притежания е картичка от 1969 г., отпечатана в България, на която е изобразен  Дядо Мраз с подарък автомобил „Мерцедес“. Според  Господинова вероятно отношенията на страната ни по това време с Германия са били по-близки, от тези със Съветския съюз.
„В днешно време забравихме да пишем на ръка, да измисляме текстове с послания точно за определен човек, а това носи толкова радост“, призна Златка Господинова. Затова тя е решила тази година да възобнови традицията и вече е купила подходящи картички и пликове. Сега обаче среща друга трудност - да събере пощенските адреси на хората, до които иска да изпрати честитки, защото се оказва, че в тефтера си през последните години е записвала само имейли и телефонни номера на тези, с които е общувала.