Разчитам, че като администрация и Столичен общински съвет (СОС) ще намерим път към по-бързото решаване на проблема с "Топлофикация София", заяви кметът на София Васил Терзиев на брифинг в СОС, където днес има извънредно заседание за изслушване на ръководството на "Топлофикация София" ЕАД заради зачестилите зачестилите аварии в редица квартали в хода на отоплителния сезон. 
За проблемите в "Топлофикация" неведнъж е алармирано, и то не само през 2023 г., когато ние застъпихме като нова управа. Това са проблеми от десетилетия, постоянно се говори за тях, но не се намират решения, каза кметът. По думите му, ако се прочетат много от старите доклади, може да се види, че това, което се случва днес, е било ясно, че ще се случи. Липсват през годините доста по-адекватни действия от всички, за да може дружеството да се реформира и оздрави, коментира кметът Терзиев.
Той припомни, че групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") беше малцинство, когато се направи смяната на управителните съвети и надзорните съвети на общинските дружества. Според кмета има много голямо значение кои хора са начело на дружеството и какво правят, с каква скорост се натрупват задължения, колко често се случват аварии, защо се губи публичен ресурс. Надеждата ми след днешното изслушване е да се отправят по-ясни послания за бъдещето на дружеството, кога ще има истински конкурси за ръководство, ще се върви ли в посока концесия, ще се търси ли международен мениджмънт, който да го изправи на крака, както и откъде ще дойдат 1 млрд. лв., необходим за инвестиции, отбеляза Терзиев. Той изрази надежда СОС да даде тласък за решаване на проблема, защото иначе авариите ще станат "нормалното".
Бонка Василева, общински съветник от групата на ПП-ДБ (СС) заяви, че има хипотеза за злоупотреба при закупуването на въглеродните емисии за "Топлофикация" от посредници. Затова заедно с колегите ще внесем доклад, с който ще поискаме от "Топлофикация", с решение на СОС, да ни предостави договорите, анексите, изплатените фактури за закупуване на емисиите от 2019-2024 г., каза общинският съветник. По думите ѝ, това се налага, защото два пъти инженерната комисия към СОС прави искане към дружеството, но тази информация не е предоставена. Затова ще продължим и ще разнищим случая, увери Василева. 
Симеон Ставрев от групата на ПП-ДБ (СС) каза, че фирма "Стемо" е спечелила обществени поръчки от 2016 до 2024 г. за 53 млн. лева. За периода 2007-2024 г. целият оборот на фирмата е минал през обществени поръчки и са натрупали 305 млн. лв. приходи от тях, каза Ставрев. През 2016 г. фирмата е спечелила поръчка за 8,2 млн. лв. за софтуер, като по-късно е спечелила още 19,28 млн. лева. Като софтуерен инженер мога да кажа, че 30 млн. лв. за софтуер е доста голяма сума, коментира Ставрев. Той допълни, че през 2017 г. се прави обществена поръчка за втори вид софтуер за 25 млн. лв., отново спечелена от "Стемо". Оказва се, че по-малки компании не могат изобщо да се доредят до обществени поръчки, коментира още Симеон Ставрев.