Служители на "Каолин" излязоха на протест във Ветово срещу планирания данък върху добива на подземни богатства
От компанията заявиха, че 600 души от региона ще останат без работа, ако данъкът бъде въведен.
"Не убивайте минната индустрия!" и "Не обезлюдявайте цели села и градове!" гласяха част от транспарантите.
Изпълнителен директор на "Каолин" Димитър Ангелов нарече този данък убийствен и непосилен да бъде изпълнен.
"Днес не е добър ден за минната индустрия. Днес нашите работници решиха да спрат производство и да организират протест. Ако това предложение се приеме във вида, в който се предлага, означава буквално затваряне и убийство на минния бранш в България. Не може с административни решения да се затриват бизнеси и бъдещето на семейства и цели общини. Говорим за тотално спиране на фабрики и кариери в цяла България", заяви Ангелов.
Той изчисли, че освен концесионната такса от 3 млн. лева, които фирма "Каолин" е платила за 2023 година, с този нов данък ще трябва да плати още 6 млн. лева. Той добави, че за компанията работят около 1000 души във Ветово, Каолиново, Девня, Аврен, Димитровград и Тополовград. От тях около 600 са във Ветово и региона. Според него това може да накара чуждестранните собственици на предприятието да насочат инвестициите си към друга държава.
"Спиране на минната индустрия означава, че няма да има суровини, а всичко, което можете да видите и докоснете освен дървото, е направено от суровини. Няма да има материал за производство на всичко останало за останалите индустрии. Този данък означава и повишаване на инфлацията", каза още Ангелов.
Кметът на Ветово д-р Мехмед Мехмед отчете, че "Каолин" е най-големият работодател в региона.
"Прекратяване на дейността на едно такова предприятие означава всички тези хора да са с прекратени трудови правоотношения и търсещи работа. Освен това Община Ветово разчита и на част от концесионната такса, която се плаща към бюджета на държавата. Осврн това от фирмата ежегодно ни подпомагат с различни инициативи за изграждане на различни инфраструктурни проекти в обществена полза", каза д-р Мехмед.
Междувременно стотици миньори се събраха на протест и пред сградата на Министерския съвет в София срещу предвиденото въвеждане на данъка върху добива на подземни богатства.