Очакваме и наблюдаваме внимателно обстановката в Сирия, надяваме се тя да се успокои. Надяваме се, че сигналите, които получаваме за мирен преход ще бъдат последвани. Това заяви по време на изслушване в парламента служебният министър на външните работи Иван Кондов. Министър Кондов и служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков бяха изслушани във връзка с мерките, които предприема правителството за гарантиране на сигурността във връзка с процесите в Близкия изток и по-конкретно в Сирия. 
Министър Кондов посочи, че в момента има такива сигнали за мирен преход, макар по думите му да има отделни „гнезда на сблъсъци“.  
Особено настояваме за защита на членовете на всички религиозни малцинства, на християнски и други вероизповедания, както и безопасността на чуждите граждани и уважението на дипломатическите представителства в Дамаск. Поради проблемите със сигурността ние евакуирахме нашите дипломати от посолството в Дамаск, които в момента се намират в Бейрут. 
Иван Кондов посочи, че засега все още не очакват повишаване на миграцията. Вярваме, че всъщност този процес ще доведе до обратен процес на прибиране на сирийските бежанци и намаляване на натиска от сирийски граждани към България. Същевременно трябва да е ясно, че миграционният натиск от Близкия изток няма да намалее, тъй като процесите там продължават да бъдат много деструктивни и все още нямаме умиротворяване, посочи министърът. 
В изложението си министър Кондов отбеляза, че макар и падането на режима на Башар Асад да създава възможности за възобновяване на политическия процес, ситуацията по сигурността е изключително нестабилна и създава рискове за вътрешна конфронтация, прояви на екстремизъм и възраждане на тероризма. 
„Позицията на България по отношение на Сирия остава непроменена. Продължаваме да подкрепяме суверенитета, независимостта и териториалната цялост на сирийската държава .Изцяло подкрепяме усилията на специалния пратеник на генералния секретар на ООН Гайр Педерсен“, посочи той.
„В настоящия момент от изключителна важност е стартирането на приобщаващ, воден от сирийците политически диалог в изпълнение на резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН, за да се осигури организиран мирен и приобщаващ преход. Подчертаваме необходимостта от национално обединение и изграждане на суверенна, демократична, професионална и мултиетническа сирийска държава. Особено важно за демократичния преход е да се запазят функционални държавните институции и да се отрекат насилието и екстремизма във вътрешнополитическия живот на страната“, добави служебният външен министър.