С обща декларация за подкрепа на мерки за пътна безопасност завърши кръглата маса на тема: „Борбата срещу шофирането в нетрезво състояние и конфискацията на превозни средства. Ефективни мерки срещу шофирането в нетрезво състояние и законови санкции и последствия", провела се в Съдебната палата в столицата. 
Текстът на документа предостави за БТА Диана Русинова, председател на сдружението „Европейски център за транспортни политики“, организатор на събитието съвместно със сдружение „Ангели на пътя“, обединяващо в себе си родители и близки на загинали в транспортни произшествия.
Декларацията съдържа няколко точки. На първо място се посочва подкрепа за запазване на разпоредбите в Наказателния кодекс, регламентиращи конфискацията на превозни средства на водачи, шофиращи в нетрезво състояние или под въздействието на упойващи вещества. 
Според подписалите декларацията тази мярка е доказан инструмент за намаляване на пътнотранспортните произшествия, причинени от водачи, употребили алкохол или наркотици, а евентуалното премахване на тази разпоредба би отслабила възпиращия ефект върху нарушителите и би увеличила риска за живота и здравето на гражданите.
На второ място се посочва необходимостта от разработване и прилагане на ясна и унифицирана процедура за разследване на пътнотранспортни произшествия. 
Призоваваме отговорните институции да изготвят механизъм, който гарантира бързина, прозрачност и ефективност при разследването на пътнотранспортни произшествия. Настояваме за съкращаване на сроковете за изготвяне на експертни заключения и финализиране на досъдебните производства, за да се осигури навременно правораздаване и справедливост, е записано в документа. 
На трето място в декларацията се посочва утвърждаването на принципите на справедливост и превенция чрез засилване на образователните и информационни кампании. 
Ние, участниците в кръглата маса, изразяваме готовност да подкрепяме активни действия от страна на институциите и да участваме в изготвянето на конкретни предложения за законодателни и организационни промени. Призоваваме за обединение на усилията на всички заинтересовани страни, с цел постигане на по-безопасна пътна среда и намаляване на жертвите на пътнотранспортни произшествия, се посочва още в документа. 
В днешната дискусия участваха представители на прокуратурата, съдебната система, Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта и съобщенията, адвокати, експерти, представители на висшите учебни заведения и представители на неправителствени организации. 
Не трябва с лека ръка да се отказваме от мярката за отнемане на автомобили от шофьори, употребили алкохол или наркотици, каза и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов по време на дискусията. Сарафов се обърна към родителите на деца, загинали при катастрофи, и ги увери, че имат личната му и на прокуратурата ангажираност. Срещате пълна подкрепа от наша страна, каза той. Всеки от нас е участник в пътното движение. Има много какво да се направи, посочи и.ф. главен прокурор.
Шофирането с алкохол и превишаването на скоростта не са случайни нарушения, автомобилът е оръжие, подчерта Малина Крумова, председател на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. Можем да направим аналогия с оръжията. Ако стоят на масата, те не убиват. Автомобил на паркинга също нищо не може да направи, посочи Крумова. По думите ѝ в повечето пътни инциденти е водещ именно човешкият фактор.
В дискусията се включиха също бивши и настоящи народни представители. Според Петър Петров от „Възраждане“ конфискуването на автомобили е довело до по-малко катастрофи и загинали. Калин Стоянов, депутат от „ДПС-Ново начало“ и бивш министър на вътрешните работи, заяви, че борбата с пътния травматизъм е била сред приоритетите му. Според него мярката за отнемане на автомобили на употребили алкохол и наркотици шофьори е работеща. Има спад на заловените с алкохол и наркотици след влизането в сила на тази мярка. Важно е не къде ще стоят отнетите коли, а че има спад на случаите на пътя, каза Стоянов. 
В България няма кодекс на вещите лица и ние сме една от малкото страни. Това каза председателят на Съюза на независимите автотехнически експерти в България проф. Станимир Карапетков. По думите му една от причините за това у нас да няма кодекс е, че липсват експерти. Те работят като самоосигуряващи се и това е негатив, защото автоекспертите са без договор. Според Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) тези хора нямат право да откажат изготвянето на експертизи, коментира той. 
Темата за пътната безопасност е надпартийна, заяви Петя Иванова от сдружение „Ангели на пътя“. Петя Иванова призова всички представители на институциите, присъстващи на форума, да изслушат историите на родители на деца, загинали на пътя и подчерта, че зад статистиките за инциденти се крият реални човешки съдби и загубени животи. Тя посочи също, че предстоят празници, а това е един от най-болезнените периоди през годината за такива родители, защото не могат да ги празнуват със своите деца.