Археолози откриха ново съкровище от артефакти в древноегипетския град Тапосирис Магна
До южната страна на стената, която огражда храмовия комплекс учените са попаднали на колекция от миниатюрни глинени съдове, стъклени съдове, маслени лампи, мъниста и железни инструменти. Сред откритията е и амулет със скарабей с надпис “Справедливостта на Ра възкръсна”.
Особено забележителни са две статуетки, отбелязва генералният секретар на Върховния съвет за антиките Мохамед Исмаил Халед. Едната е от бял мрамор и изобразява жена с царско потекло, която носи диадема. Ръководителят на мисията Катлийн Мартинес предполага, че това може да е знаменитата Клеопатра Седма.
Втората статуетка е бюст от варовик на цар със забрадка немес, каквато са носели фараоните в Древен Египет. Царският аксесоар е на сини и жълти райета, като понякога краищата му са дълги и падат над раменете на владетеля.
Намерени са и 337 монети, на част от които има изображение на Клеопатра Седма, както и керамика от късния птолемейски период.
Наред с това екипът е открил останките от гръцки храм, датиращ от четвърти век пр.н.е. Наблизо се намира 25-метров тунелен комплекс, който се простира до Средиземно море. Проучванията показват, че храмът е бил разрушен между втори век пр. н. е. и ранния римски период.
Мартинес съобщава и за откритието на гробищен комплекс, съдържащ двадесет катакомби, и подземна гробница, в която има три камери. Една от камерите съдържа девет мраморни статуи и други предмети.
Тапосирис Магна е основан от Птолемей Втори Филаделф от династията на Птолемеите, който управлява Египет от 283 година пр.н.е. до 246 година пр.н.е. След като Александър Велики завладява египетските земи и полага основите на Александрия, Тапосирис Магна се превръща в религиозен център.
Днес част от древния град се намира на дъното на Средиземно море. Тази подводна зона се проучва под ръководството от Робърт Балард, известен с откриването на останките на “Титаник”.