Екип от египетски и доминикански археолози, които провеждат разкопки в древноегипетския град Тапосирис Магна близо двадесет години, са открили ново съкровище от артефакти. 
До южната страна на стената, която огражда храмовия комплекс учените са попаднали на колекция от миниатюрни глинени съдове, стъклени съдове, маслени лампи, мъниста и железни инструменти. Сред откритията е и амулет със скарабей с надпис “Справедливостта на Ра възкръсна”. 
Особено забележителни са две статуетки, отбелязва генералният секретар на Върховния съвет за антиките Мохамед Исмаил Халед. Едната е от бял мрамор и изобразява жена с царско потекло, която носи диадема. Ръководителят на мисията Катлийн Мартинес предполага, че това може да е знаменитата Клеопатра Седма. 
Втората статуетка е бюст от варовик на цар със забрадка немес, каквато са носели фараоните в Древен Египет. Царският аксесоар е на сини и жълти райета, като понякога краищата му са дълги и падат над раменете на владетеля. 
Намерени са и 337 монети, на част от които има изображение на Клеопатра Седма, както и керамика от късния птолемейски период. 
Наред с това екипът е открил останките от гръцки храм, датиращ от четвърти век пр.н.е. Наблизо се намира 25-метров тунелен комплекс, който се простира до Средиземно море. Проучванията показват, че храмът е бил разрушен между втори век пр. н. е. и ранния римски период. 
Мартинес съобщава и за откритието на гробищен комплекс, съдържащ двадесет катакомби, и подземна гробница, в която има три камери. Една от камерите съдържа девет мраморни статуи и други предмети. 
Тапосирис Магна е основан от Птолемей Втори Филаделф от династията на Птолемеите, който управлява Египет от 283 година пр.н.е. до 246 година пр.н.е. След като Александър Велики завладява египетските земи и полага основите на Александрия, Тапосирис Магна се превръща в религиозен център. 
Днес част от древния град се намира на дъното на Средиземно море. Тази подводна зона се проучва под ръководството от Робърт Балард, известен с откриването на останките на “Титаник”.