Много писатели в Нидерландия са се сблъсквали с агресия, сплашване или заплахи през последната година. Това е заключението на платформата WritersSafe въз основа на проучване, проведено от социологическата агенция Ипсос И&O. Това е първата анкета от такъв тип, поръчана от платформата.
Според резултатите от проучването един от всеки седем автори е бил засегнат. Половината от тях са преживели дори няколко инцидента. По-голямата част от авторите са се сблъскали с вербална агресия (12 %). Осем процента са преживели сплашване през изминалата година, а четири процента - заплахи. Физическата агресия е рядкост.
Повечето случаи са свързани с онлайн агресия и тормоз. „Например писателите ни казват, че получават неприятни и обидни съобщения, след като са участвали в телевизионно предаване“, казва Петер тер Велде, ръководител на проекта „Безопасна преса“ (PersVeilig), пред телевизия Ен А Ес.
Според Тер Велде последствията могат да бъдат тежки. „Това отнема удоволствието от работата ви. Наистина започвате да се чудите дали все още трябва да сте активни онлайн.“ Въпреки това огромното мнозинство от анкетираните не обмислят да се откажат от заниманията си.
Целевата аудитория на проучването са всички нидерландски автори, написали, превели или илюстрирали книга, както и хора, работещи в издателства. Анкетата са попълнили 1689 автори. 
Пред последните години няколко писатели попаднаха в новините заради получени заплахи срещу тях, припомня Ен О Ес. Миналата година авторът на детски книги Пим Ламерс се оттегли като автор на стихотворение за Седмицата на детската книга заради вълна от смъртни заплахи.
Като 21-годишен през 2015 г. Ламерс пише история за възрастни за отношенията между 12-годишно момче и футболен треньор, основана на преживяванията на човек, близък до него. Християнската организация „Семейството под заплаха“, тогавашният депутат Вибрен ван Хага, моделът Ким Фенстра и водещата Моник Смит споделят откъси от разказа. Наред с всичко, което му се случва, Ламерс е обвинен, че е активист за педофилия.
Впоследствие Ламерс получава „стотици съобщения, снимки на изгорени хора и послания, в които подробно се описва как трябва да бъда измъчван“, казва самият той в медийно интервю. Когато били споменати и негови близки, Ламерс решава да се оттегли като автор на стихотворението за Седмицата на детската книга.
За Лале Гюл заплахите започват, когато е публикувана книгата ѝ „Ще живея“, в която се разказва за строгото ѝ ислямско възпитание. Гюл скъсва със семейството и вярата си. После тя написва нова книга, в която разказва за заплахите. Гюл е принудена да се укрие и обмисля да се премести в чужбина.