Осми декември е - българските студенти празнуват
За първи път студентите го отбелязват през 1903 г. в салона на читалище "Славянска беседа" в София.
През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото висше училище в България да има "по-особен, свой празник". На заседанието си от 2 ноември 1902 г. Академичният съвет на Висшето училище (от 4 януари 1905 г. Софийски университет "Св. Климент Охридски") определя деня на Св. Климент Охридски - 25 ноември (8 декември - нов стил), за свой празник. През 1905 г. в Правилника на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пръв път е записано, че 25 ноември е патронен празник на университета.
С въвеждането на Григорианския календар в България през 1916 г. празникът на Софийския университет се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. От 1944 г. до 1962 г. празникът на българските студенти се е отбелязвал на 17 ноември, когато се отбелязва Международният ден на студентите.
След 1968 г., когато Българската православна църква връща стария стил на Юлианския календар, денят на Св. Климент Охридски отново се отбелязва на 25 ноември. Академичният съвет на Софийския университет решава да отдели патронния празник на висшето училище от общия на 8 декември и определя за свой официален празник 25 ноември - денят на патрона на университета. Осми декември остава светска дата, която се отбелязва всяка година от студентите.
След демократичните промени в България, с решение на Съвета на ректорите от 28 октомври 1994 г., празникът на българските студенти е обявен за неучебен ден.
По време на студентския празник ще има повече полиция около заведенията, информира Дарин Димитров от "Охранителна полиция" на брифинг преди празника. Проведени са срещи с местната власт и са набелязани мерки за спазване на обществения ред.
Взети са мерки да се гарантира пътната безопасност, каза Мария Ботева, заместник-началник на "Пътна полиция" към "Национална полиция". Ще има контрол по пътищата за шофьори без книжки, употребили наркотици или алкохол. Ще се следи и за неизправни автомобили. Голяма част от празнуващите са млади водачи и затова е важно да тръгват с подготвени коли за зимата - резервни гуми, работещи чистачки, каза Ботева.
Георги Толин от пожарната обясни, че в последните 20 дни са направени специални проверки в хотели, ресторанти, хижи и станции. Проверени са над 530 обекта в цялата страна. Инспектирани са инсталации и аварийни изходи.