Страните от Западните Балкани споделят общи ценности и са направили много за света, заяви бившият докладчик на ЕП за България в София
"Спешно трябва да намерим нов баланс между утвърждаването на демократичните идеали и посрещането на стратегическите заплахи срещу сигурността. Идеалите ни за демокрация, свобода, върховенство на правото заслужават да ги защитаваме, те са надеждата на човечеството. Разполагаме не само с ресурсите, но и с възможността да запазим това скъпоценно наследство и да създадем по-добър свят".
Ван Орден е сред водещите европейски политици, експерти в областта на геополитиката, международните отношения и националната сигурност и докладчик за напредъка на България по европейския ѝ път в продължение на няколко години.
"Дълги години наблюдавах европейския път на България като докладчик на ЕП. Въпреки продължителната политическа турбуленция виждам постепенно подобряване на стандартите на живот на хората тук. Все още има какво да се направи", отбеляза той по време на конференцията.
Ван Орден коментира, че някога западните страни са били възприемани от останалата част от света като "бастион на демокрацията, върховенството на закона и нарастващото икономическо благосъстояние". Според него това се е променило.
"Сега изглеждаме обсебени от самобичуване и отдаденост на новата светска идея за правата на човека и последствията от тях, масовата миграция, отхвърлянето на част от гордото ни минало чрез изопачена история", подчерта той. "Голяма част от това се дължи на нас, но се подхранва и отвън", допълни той.
Най-голямата необходимост, според Ван Орден, е свободата и сигурността на отделните народи. "Осъзнаваме, че светът около нас се е променил драстично. Днес по света има много благоденстващи държави, но няма една сила, която да определя бъдещето на света. Развитието на технологиите е от огромна полза за човечеството, но фалшивите новини се разпространяват много бързо чрез социалните мрежи", посочи той.
По думите му съвременните общества са все по-уязвими към кибератаки, тъй като "деца с враждебни намерения водят подривна дейност".
"В свят на транзакции, в който Западът вече не е толкова привлекателен модел, автократичните сили се чувстват свободни да действат свободно и с целта да унищожат просперитета и свободата ни. Враговете ни набират сила сред приятелските държави, включително в региона на Западните Балкани", подчерта Ван Орден.
Той отбеляза, че това е контекстът, в който се явява и най-непосредствената заплаха - нападението на Русия срещу Украйна - "само на няколко километра от нас". По думите му руската агресия цели да възстанови проваления Съветски съюз и затова Русия се занимава с хибридни атаки срещу западните съюзници с провокации по границите, кибер активности, подпомагане на незаконната миграция, кампании за дезинформация и злонамерено политическо влияние.
"Западът, всяка нация трябва да подобри военния си капацитет, да укрепи военната си промишленост и да се съсредоточи върху НАТО", подчерта Ван Орден. "Трансатлантическият съюз трябва да бъде укрепен, а не разполовен. Обръща ни се внимание, че Америка е обърнала гръб на Европа и пренасочва вниманието си към Азия, че Доналд Тръмп иска да оттегли Америка от НАТО. Това не е вярно", каза той.
Според него демократичните държави имат нужда от по-голяма военна мощ и от политическа воля, а не нови структури.
Западните Балкани са разнообразен регион с намаляващо население - 16 милиона души. Но преди малко повече от век дава искрата за най-голямата война (като начало на Първата световна война се възприема убийството на наследника на австро-унгарския трон ерцхерцог Франц Фердинанд и съпругата му София край Латинския мост в Сараево - бел. ред.), отбеляза бившият докладчик за България.
Той припомни, че три от шестте държави в региона на Западните Балкани са членове на НАТО. "На срещата на върха във Вашингтон НАТО призна, че Западните Балкани са зона от стратегически интерес и значение за региона. Причини като история, икономика и енергетика обаче отново дават влияние на Русия и Китай в региона", допълни той.
По думите му Китай се намесва и се завръща в региона, усещайки нуждата от инфраструктурно развитие. От друга страна колебливостта на Запада да приеме региона позволява на Русия да влияе в региона чрез различни сфери на интерес, като руската църква и енергийния сектор.
"Русия има огромни слабости - войната срещу Украйна ѝ струва скъпо. Армията страда от загуби на около 600 000 жертви. Толкова е населението на цялата Черна гора", отбеляза Ван Орден. "Икономика, зависеща от петрола и газа, е нестабилна и променлива. Русия не разполага с ресурси да играе роля на значителна глобална сила - това се вижда и в Сирия, а брутният вътрешен продукт е по-малък от на Обединеното кралство", допълни той.
Ван Орден заключи, че образоването на младите хора за реалността от заплахата и укрепването на надеждата за възстановяване, са изключително важни в настоящата геополитическа ситуация. "Демокрацията и благоденствието са осъществени с много труд и лесно могат да се изгубят", подчерта той.