Музика и изобразително изкуство се преплетоха в концерта на Симфоничния оркестър на БНР тази вечер в зала ''България''
Събитието се състоя в деня, в който Финландия отбелязва националния си празник и програмата беше тематично подбрана. В началото прозвуча симфоничната поема ''Финландия'' на композитора Ян Сибелиус.
Преди началото на концерта, в който се преплитаха музика и изобразително изкуство, посланикът на Финландия в България Кирсти Похянкука произнесе кратко слово. ''Днес се навършват 107 години от обявяването на независимостта на Финландия от Русия през 1917 г. Програмата на концерта тази вечер съдържа няколко финландски елемента. Първият са гост - диригентът и флейтист Патрик Галоа, артистичен директор на Симфония ''Финландия'' в продължение на 9 години, както и прекрасната художничка Тийна Осара, която ще ни зарадва със своето изкуство, като рисува на живо на сцената тази вечер. За мен особено вълнуващо е, че концертът ще започне със симфоничната поема ''Финландия'' на знаменития композитор Ян Сибелиус. Той създава това произведение във време, когато финландският народ се бори за своята независимост'', каза посланик Похянкука. Тя завърши своето приветствие със стихове от поемата.
Освен увертюрата ''Финландия'', в програмата тази вечер радиосинфониците изпълниха Концерт за две флейти и оркестър от Емил Табаков и музика от балета „Ромео и Жулиета“ на Прокофиев. Специално за тази вечер маестро Табаков е променил оркестрацията, за да може Патрик Галоа едновременно да е солист и диригент. На сцената му партнира Явор Желев, водач на флейтите в Симфоничния оркестър на БНР.
За пръв път на българска сцена Тийна Осара - съпруга на Патрик Галоа, рисува на фона на изпълнението на музиката от балета ''Ромео и Жулиета'' на Сергей Прокофиев.
Концертът ''Изкуството на живо'' на Симфоничния оркестър на БНР беше предвиден за миналия сезон, но поради непредвидени обстоятелства не се осъществи тогава.
Както писа БТА, увертюрата ''Финландия'' е композирана през 1899 г. като последна част от цикъл симфонични картини на Ян Сибелиус. Последната картина ''Пробуждането на Финландия'' той преработва в симфонична поема, която става популярна като самостоятелно произведение. Премиерното изпълнение е на Хелзинкската филхармония с диригент Роберт Каянус на 2 юли 1900 г., припомнят от БНР.
Патрик Галоа е френски музикант с международна кариера като солист и диригент. На седемнадесет години учи флейта при Жан-Пиер Рампал в Парижката консерватория и става солофлейтист в Националния оркестър на Лил. 21-годишен става главен флейтист в Националния оркестър на Франция под ръководството на Лорин Маазел, където в продължение на седем години свири и записва под палката на диригенти като Пиер Булез и Сейджи Озава. През този период учи дирижиране при Ленард Бърнстейн и Серджу Челибидаке. През 1984 г. се съсредоточава върху соловата си кариера, която го отвежда по целия свят.
Тийна Осара се отличава със съвременна и експресивна техника на рисуване (action-painting). Тя създава мащабни абстрактни, цветни и многопластови картини, в които пренася своите музикални впечатления върху платното в реално време пред публиката.