Научната дейност не бива да се разпокъсва. Европа има нужда от нея. Предстои ни изключително важна стъпка - изготвяне на законодателство за иновациите и създаването на общо пространство за иновации в Европейския съюз (ЕС), което да спомогне за привличането на инвестиции. Това заяви в Бургас Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България по време на регионалната конференция по проекта на БТА "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Агенцията изпълнява с подкрепата на ЕК. Целта на проекта е да бъдат разгледани в дълбочина чрез поредица от дискусии политиките на сближаване, прилагани в Европейския съюз. 
Чобанова посочи Бургас като пример за успешно реализиране и разработване на проекти, финансирани от кохезионните фондове. "Бургас е град емблема. С абсолютно самочувствие. В града се усеща гордостта от това да бъдем българи и европейци. Усеща се визията на ръководството за бъдещето. Бургас е жив, той пулсира със свой ритъм. Това е град, в който бъдещето не се чака, а се кове. А успехите са налице, защото ги има хората, има я динамиката, устремът. Има ги иновативните училища и университетите в Бургас", каза тя. 
Йорданка Чобанова отбеляза част от успешните проекти, реализирани от общинската администрация и висшите училища и добави, че "синята" икономиката е едно от решенията за успешно бъдеще. Това е област, в която ще бъдат направени сериозни инвестиции, каза тя.
Сред бъдещите проекти, които местната власт планира да реализира в областния център, е нова железопътна линия до Летище - Бургас, изграждането на нов обходен път до к-с "Меден рудник", инвестиции в нови индустриални паркове, изграждането на детска болница. От 2007 година до днес в област Бургас са реализирани над 4000 проекта, финансирани с европейски средства. Само в областния град инвестициите са за над 700 млн. лева, каза още Йорданка Чобанова.