През този месец са едни от най - хубавите зимни празници, които Светата православна църква посреща - започват с почит към света мъченица Варвара и преподобни отец Сава и се допълват от големия празник, посветен на свети Николай Чудотворец, към който нашият народ изпитва много голяма любов, каза пред БТА архиерейският наместник на Самоковската духовна околия ставрофорен иконом Михаил Колев. Той допълни, че с изключително много вяра богомолците посещават храма и отправят своите молитви на този ден. 
Отец Михаил каза, че за православното сърце е свети Николай е точно такъв, какъвто го изобразява иконата – образ на гордостта, носител на смирението, духовен пример за пастир на своето стадо. Той е защитник на светата православна вяра. Свети Николай е и застъпник на всички тези, които са неоправдани. 
В Самоковска духовна околия голяма част от храмовете в селата носят неговото име. Според отец Михаил уникалното е, че на най-старите от тях също патрон е свети Николай. Това са храмовете в селата Марица и Широки дол. „Това са храмове, които са успели да съхранят духовност и история. Когато влезем в тях с упование към Бога, усещаме непредходността на духовното, успяло да преодолее превратностите и изпитанията на времето, през които е преминал нашият народ“, посочи той. Допълни, че днес църквите продължават да бъдат живи светилници на вярата. 
Днес празник има и възрожденският храм „Св. Николай Чудотворец“ в Самоков. Свещеникът припомни, че е съграден през 1861 година – „едно особено, интересно, динамично за нашата гражданска и църковна история време, когато борбата на самоковци за църковна независимост и свобода е в своя апогей". Отец Михаил разказа, че по онова време в района, където е издигната църквата, са живели писатели, търговци и духовници. Затова и толкова бързо - само за две години, храмът е издигнат. За разлика от останалите самоковски църкви не е вкопан в земята и го няма притеснението от османската власт. По думите на отец Михаил в тази църква местните жители тогава виждат надеждата за освобождението.