Доналд Тръмп, президент на САЩ, признава Йерусалим за столица на Израел на 6 декември 2017 г.
Президентът заявява, че това решение е отдавна закъсняло, като се аргументира с изпълнението на американски закон от 1995 г., според който Съединените щати трябва да преместят посолството си от Тел Авив в Йерусалим. Неговите предшественици – Бил Клинтън, Джордж Буш и Барак Обама не предприемат тази крачка, заради риск от напрежение в Близкия Изток.
Веднага след изявлението на Тръмп министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху приветства решението като „историческо“, но арабските държави го осъждат, като заявяват, че то „освещава“ израелската окупация от 1967 г. на част от Източен Йерусалим, а Върховният представител на Европейския съюз (ЕС) за общата външна политика и сигурността Федерика Могерини изразява от името на страните от ЕС „сериозно безпокойство“ във връзка със събитията.
Бюлетинът на БТА „Международна информация“ проследява изявлението на Доналд Тръмп и последващите реакции от държавни ръководители и световната преса:
Доналд Тръмп днес ще обяви, че признава Йерусалим за столица на Израел, заявиха представители на САЩ
Вашингтон, 6 декември 2017 г. /БТА/ Доналд Тръмп днес ще обяви, че признава Йерусалим за столица на Израел, заявиха пожелали анонимност официални представители на САЩ, цитирани от Асошиейтед прес и Франс прес.
Президентът Тръмп освен това ще нареди на Държавния департамент да подготви преместването на посолството на САЩ в Израел от Тел Авив в Йерусалим. Той няма да определя график за преместването, което вероятно ще отнеме „няколко години“, казаха източниците.
Очаква се Тръмп да обяви решението си в 13:00 ч. местно време (18:00 ч. по Гринуич).
Признаването на Йерусалим за столица на Израел ще е признаване на „историческата и съвременната действителност“, а не толкова политическо изявление, казаха източниците. Те отбелязаха, че почти всички израелски правителствени ведомства и израелският парламент са в Йерусалим, а не в Тел Авив, където поддържащите дипломатически отношения с Израел държави по традиция държат посолствата си.
***
Решението на Тръмп за Йерусалим се осъжда от всички, дори и от съюзници, пишат британски и американски вестници
София, 6 декември 2017 г. /БТА/ Решението на американския президент Доналд Тръмп да премести посолството на САЩ в Израел от Тел Авив в Йерусалим е основна международна тема в днешния англоезичен печат.
Съобщавайки за преобладаващо негативните реакции в света на този ход - не само в арабския и ислямския свят, но дори и сред съюзниците на САЩ, британският „Файненшъл таймс“ припомня, че становището на международната общност от дълго време е, че статутът на Йерусалим (като свещен град на три религии) трябва да бъде определен чрез мирни преговори. Светините в Йерусалим са място за поклонничество на евреи, християни и мюсюлмани, което прави политическите спорове за него още по-експлозивни, посочва вестникът.
„Статутът на разделения град е изключително чувствителна тема и съдбата му е един от най-острите въпроси в израелско-палестинския мирен процес. Израел смята Йерусалим за своя неделима столица и претендира за суверенитет върху целия град. Но международната общност смята Източен Йерусалим за окупирана територия, а палестинците го считат за бъдещата си столица“, пише „Файненшъл таймс“.
Дори съюзниците на САЩ открито предупреждават за опасностите от признаването на Йерусалим за столица на Израел, пише вестникът и цитира вчерашното изявление на външната министърка на ЕС Федерика Могерини пред държавния секретар Рекс Тилърсън след срещата им в Брюксел.
„Ние смятаме, че всяко действие, което подкопава усилията за подновяване на мирния процес, насочен към т.нар. двудържавно решение, трябва абсолютно да бъде избягвано. Трябва да бъде намерен начин за определяне чрез преговори на статута на Йерусалим като бъдеща столица на двете държави (израелска и палестинска), така че да бъдат удовлетворени аспирациите и на двете страни“, предупреди Могерини, цитирана от „Файненшъл таймс“.
Друг лондонски вестник – „Гардиън“, също предупреждава, че очакваното днес решение на Тръмп за Йерусалим ще зачеркне десетилетия на американска президентска дипломация и може да провокира размирици из целия Близък изток.
Макар че Тръмп отдавна оповести намерението си да премести посолството, последователността на развоя на събитията вчера - първо Тръмп отказа да подпише за пореден път отлагането на преместването, а после започна да звъни на регионалните лидери (в Близкия изток), за да ги уведоми за решението си, - сякаш нарочно целеше да драматизира проблема, и то по най-деструктивен начин, отбелязва „Гардиън“.
В друга авторска статия по въпроса всекидневникът пише, че признаването от Тръмп на Йерусалим за израелска столица ще бъде катастрофа и ще попари надеждите за мир, защото ще означава признаване на израелската враждебна окупация на града, която доведе до разделянето на бедни и богати жители. Бедните и онеправданите, разбира се, са палестинците, живеещи там. (…)
Лондонският "Индипендънт" посочва, че ако Тръмп обяви Йерусалим за столица, това ще означава сбъдване на мечтата на Израел и кошмар за арабите.
След три катастрофални войни в Близкия изток трудно можем да си представим нещо по-провокационно и опасно, или дори напълно безумно, от това американците да преместят посолството си от Тел Авив в Йерусалим. А точно това смята да направи Доналд Тръмп. Може би трябваше да очакваме това - луди президенти правят луди неща, пише авторът на вестника.
Няма ли и в момента достатъчно войни в Близкия изток, които да създават грижи дори на лудия Бял дом? Тръмп отдавна взе страната на сунитите в шиитско-сунитския конфликт, но сега рискува да нажежи обстановката още повече, като разгневи и едните, и другите с признаването на Йерусалим за столица на Израел, подчертава „Индипендънт“. (…)
„Вашингтон пост“ отбелязва, че очакваното днес решение на Тръмп за Йерусалим ще сложи точка на дългогодишната американска политика в Близкия изток, което се признава от високопоставени представители на САЩ, и може да разруши усилията на Белия дом за мир и да предизвика вълнения в региона. (…)
Ако не подпише поредното отлагане, както са правели редица американски президенти вече години наред, финансирането на посолството (в Тел Авив) от Държавния департамент ще бъде прекратено, отбелязва вашингтонският всекидневник. Цитират се официални американски източници, според които още дори няма набелязано място за новото посолство, която трябва да подслони около 1000 души дипломатически персонал, които сега работят в Тел Авив. Преместването им в Йерусалим е сложно и от съображения за сигурност, и това не може да не се вземе предвид.
Същите служители са казали, че дори и да бъде преместено, посолството в Йерусалим няма да бъде в източната му - палестинска - част, за да не бъдат дълбоко наранени палестинците и да се спази т.нар. „зелена линия“ отпреди 1967 г. (…)
***
Доналд Тръмп каза, че САЩ признават Йерусалим за столица на Израел; Бенямин Нетаняху обяви това решение за „историческо“
Вашингтон, 6 декември 2017 г. /БТА/ Президентът Доналд Тръмп обяви днес, че Съединените щати признават Йерусалим за столица на Израел. В реч в Белия дом той каза, че неговата администрация започва процедура по преместването на американското посолство от Тел Авив в свещения за юдеи, християни и мюсюлмани град, предадоха осведомителните агенции. (…)
Тръмп каза, че според него това решение е отдавна закъсняло и то е „признаване на действителността“. „Много президенти са казвали, че искат да направят нещо и не го направиха“, заяви той. По думите му отлагането на признаването на Йерусалим за израелска столица с нищо не е допринесло за постигането на мир. Тръмп добави, че все още желае да има мирно споразумение между израелци и палестинци, защото това ще бъде от „голямо значение“ за двата народа. Той подчерта, че според САЩ конкретните граници на израелския суверенитет в Йерусалим трябва да са предмет на заключителните преговори за статута на града.
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху приветства решението на Тръмп като „историческо“ и призова и други държави да последват този пример, като преместят посолствата си в Йерусалим. Очаква се реакцията на Махмуд Абас, ръководителя на автономната палестинска власт.
Лидерът на палестинската групировка „Хамас“ Исмаил Хания заклейми решението на Тръмп и каза, че то „няма да промени фактите на историята и географията“.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви по повод речта на Тръмп, че винаги се е обявявал против „едностранни мерки, които биха заплашили шансовете за мир за израелци и палестинци“. „Решението за две държави няма алтернатива“, каза Гутериш относно идеята за съвместно съществуване на израелска и палестинска държава. (…)
Решението на Тръмп вероятно ще бъде приветствано от консерваторите и християните евангелисти от Републиканската партия, които имат голям дял в политическата му база. Освен това признаването на Йерусалим за столица на еврейската държава бе предизборно обещание на Тръмп. Решението му се базира на американски закон от 1995 г., който изисква САЩ да преместят посолството си от Тел Авив в Йерусалим. Но неговите предшественици в Белия дом - Бил Клинтън, Джордж У. Буш и Барак Обама - последователно отлагаха прилагането на този закон, за да избегнат допълнително напрежение в Близкия изток.
***
Израелското кметство освети стените на Стария град на Йерусалим в червено, бяло и синьо в знак на благодарност към президента Тръмп
Йерусалим, 6 декември 2017 г. /БТА/ Израелското кметство освети стените на Стария град на Йерусалим в червено, бяло и синьо, за да покаже благодарност за признаването му от президента Тръмп като столица на Израел, предаде Асошиейтед прес.
Кметът Нир Баракат заяви, че утре главният вход на града също ще бъде осветен в цветовете на Америка и американски знамена ще бъдат поставени по големите улици. По думите на кмета изявлението на Тръмп изпраща ясно послание към целия свят, че САЩ стоят до Израел и еврейския народ.
Постоянният представител на Израел в ООН Дани Данон нарече смело решението на Тръмп и призова другите страни да го последват, предаде ТАСС. Приветстваме смелото решение на президента Тръмп. През 1948 г. президентът на САЩ Хари Труман беше първият световен лидер, признал Държавата Израел, а днес президентът Тръмп поправи една историческа грешка, като призна Йерусалим за наша столица. Настъпи моментът всички държави членки на ООН да последват примера на САЩ, заяви израелският дипломат.
Кайро остро осъди решението на Тръмп, предаде ТАСС. Едностранното приемане на такива решения няма да промени статута на града като намиращ се под окупация, но влиза в разрез с резолюциите на ООН, забраняващи всякакви действия, способни да променят статуквото в Йерусалим, заяви в комюнике министерството на външните работи на Египет. Според него решението на американския президент крие риск от непредсказуеми последици за стабилността в региона и ще се отрази крайно негативно на бъдещето на мирния процес между израелци и палестинци.
Йордания осъди решението като нарушение на международното право, предаде Франс прес. Според изявление на говорителя на правителството в Аман, международното право и уставът на ООН „подчертават, че статутът на Йерусалим трябва да бъде решен чрез преговори и смятат всички едностранни мерки, целящи да наложат нови реалности на терена, за невалидни“. Кралството отхвърля това решение, което повишава напрежението, „освещава“ израелската окупация от 1967 г. на част от Източен Йерусалим и провокира гнева и на мюсюлмани, и на християни“. Мерките, взети от Израел, за да промени характера и статута на Йерусалим, една от които е провъзгласяването на града за негова столица, са невалидни по-конкретно съгласно резолюции 465, 476 и 478 на Съвета за сигурност на ООН, добави той. (…)
***
Никога ли Тръмп не се уморява да губи толкова много?
Вашингтон 7 декември 2017 г. /Дейна Милбанк, Вашингтон пост, 6 декември 2017 г./ „Ние ще спечелим толкова много, ще ви писне, ще се уморите да печелите... И аз ще кажа: „Съжалявам, но ще продължим да печелим, да печелим, да печелим.“ - кандидатът за президент Доналд Тръмп, май 2016
„Все още не сме отбелязали нито една победа“ - Държавният секретар Рекс Тилърсън, 5 декември 2017
Ние губим, губим, губим. Губим със Северна Корея, като се доближаваме до ядрена война. Губим с Русия и Китай, които необуздано увеличават мощта си. Губим в търговията, а вносът от Китай и Мексико достига рекордно високи нива. Губим с отдавнашните си съюзници, които ни осъждат. Губим с бившия си съветник за националната сигурност, който сега е престъпник.
Аз казвам на президента Тръмп: „Много се уморих да губя. Не искам повече да губя“. А Тръмп казва: „Съжалявам, но ще продължаваме да губим. Сега ще изгубим и в Близкия изток“.
По-рано тази година Тръмп обяви, че постигането на сделка в региона „може би не е толкова трудно, колкото си мислеха хората през годините“. Ето какво каза той за плана на своята администрация само преди два месеца: „Искам да дам този шанс, преди изобщо да започна да мисля за преместване на посолството в Йерусалим“.
Дотук с опитите да дадем шанс на мира. Вчера той обяви, че признава Йерусалим за столица на Израел и ще премести посолството на САЩ там. С това на практика се призна за победен по въпроса за мира в Близкия изток. Ядосва арабските съюзници и делегитимира САЩ като посредник, превръща и без това слабите надежди за мирна сделка в химера. Той не само обяви, че мести посолството, но смекчи и отдавнашния американски ангажимент към решението за две държави (поет от Джордж У. Буш през 2002 г.), като заяви, че Съединените щати ще подкрепят създаването на две държави, „ако (този вариант) бъде подкрепен и от двете страни“ в спора. Хвърляше погледи към камерите, ръкомахаше и звучеше блудкаво-сантиментално („отворете сърцата и умовете си за възможното и възможностите“), беше и неточен исторически. Твърдеше, че Йерусалим бил столица на Израел „още“ от независимостта му през май 1948. Всъщност става чак през декември 1949, когато Обединените нации се готвеха да поставят Ерусалим под международен контрол, а Давид Бен-Гурион не се подчини на международната организация и обяви Йерусалим за столица на Израел.
Мисля, че по принцип посолството ни трябва да е в Йерусалим. Но Тръмп можеше да използва този ход като инструмент за постигане на мир. Вместо това постъпи като слон в стъкларски магазин, съсипвайки крехкото равновесие в района. (…)
Съществените „победи“ продължават да се изплъзват на правителството. Тръмп беше прав преди два месеца, когато каза, че иска да даде шанс на мира, преди да премести посолството в Йерусалим. Сега той вдигна всичко във въздуха, като възнагради израелските хардлайнери и попари надеждите за мир. Никога ли не се уморява да губи?
***
Катар нарече решението на Тръмп за Йерусалим „смъртна присъда за мира“; ливанският президент заяви, че то заплашва сигурността
Доха/Бейрут/Дамаск, 7 декември 2017 г. /БТА/ Катарският външен министър шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани заяви вчера, че решението на президента на САЩ
Доналд Тръмп да признае Ерусалим за столица на Израел представлява смъртна присъда за всички, които се стремят към мир, съобщи Ройтерс.
Ливанският президент Мишел Аун заяви, че решението на Тръмп е опасно и заплашва доверието към САЩ като посредник на мирния процес в региона. По думите на Аун това решение е върнало с десетилетия назад мирния процес, заплашва регионалната стабилност и вероятно и глобалната стабилност.
Палестинската кауза ще остане жива сред арабите до създаването на палестинска държава със столица Йерусалим, се казва в изявление на кабинета на сирийския президент Башар Асад в отговор на решението на Тръмп за Йерусалим, предаде Ройтерс.
Мирният процес в Близкия изток умря след изявлението на Тръмп за признаване на Йерусалим за столица на Израел и преместването там на американското посолство, заяви заместник-генералният секретар на Арабската лига Хусам Заки, цитиран от ТАСС.
***
След обявяването на решението на американския президент, започват протести и сблъсъци в Йерусалим и целия регион на Близкия изток. БТА предава:
Сблъсъци в Йерусалим и на Западния бряг след петъчните молитви
Йерусалим, 8 декември 2017 г. /БТА/ В Стария град на Йерусалим и около него днес се стигна до сблъсъци между палестинци и израелски полицаи. Силите за сигурност разпръснаха малка протестна демонстрация срещу решението на САЩ да признаят града за столица на Израел, съобщи ДПА. Хиляди палестинци се включиха в обявения днес „ден на гнева“, съобщи Ройтерс, обобщавайки ситуацията в палестинските територии. След края на молитвите в джамията Ал Акса в Йерусалим богомолци стигнаха до вратите на Стария град, скандирайки „Йерусалим е наш, Йерусалим е нашата столица“, а също и „Нямаме нужда от празни приказки, имаме нужда от камъни и автомати Калашников“.
Във Витлеем маскирани младежи запалиха гуми и замеряха с камъни израелските войници, които реагираха със сълзотворен газ. Протести имаше и в Рамала, където бяха задържани няколко души.
Около 40 палестинци пострадаха при сблъсъци с израелски войници в арабското село Кусра недалеч от Наблус, предаде ТАСС, позовавайки се на телевизия Ал Маядин.
Решението на Тръмп предизвика възмущение и протести и в Йордания, Египет, Индия, Афганистан и Пакистан, съобщиха информационните агенции. На някои места демонстрантите изгориха американски и израелски знамена.
В центъра на Аман протестиращите скандираха „Йерусалим е арабски“ и антиамерикански лозунги. Йордания играе особена роля в спора около Йерусалим, защото йорданският крал е религиозен пазител на намиращата се на Храмовия хълм в Стария град джамия Ал Акса, третата по важност светиня за мюсюлманите. (…)
Международноправният статут на Йерусалим остава неизяснен и до днес. Израел и палестинците претендират за града като столица на своята държава. Днес той е изцяло под контрола на Израел. Резолюция №181 на ООН съдържа текст за подялбата на Палестина на една израелска и една арабска държава, като Йерусалим не бива да принадлежи нито на едната, нито на другата страна.
През 1988 година Организацията за освобождение на Палестина (ООП) обявява създаването на държавата Палестина и провъзгласява именно Йерусалим за нейна столица. В хода на постепенното сближаване между израелци и палестинци, въпросът за окончателния статут на Йерусалим е оставен настрана. Мирният договор от Осло (1993) предвижда този въпрос да бъде решен по-късно по силата на отделен договор, като постепенно 136 от общо 193 страни-членки на ООН признават държавата Палестина със столица Йерусалим.
На този фон признаването на Йерусалим за столица на Израел от Доналд Тръмп има и символичен характер, понеже на 6 декември 2017 г., денят на изявлението на американския президент, се навършват 70 години откакто Йерусалим е обявен за столица на новата държава Израел.