Предизвикателствата и проблемите пред регионалната журналистика у нас бяха обсъдени днес в СБЖ
За съжаление, състоялите се неотдавна парламентарни избори отново дадоха повод за тревога за условията, в които работят нашите колеги извън София, за натиска, откритите заплахи и дори физически заплахи, на които са подлагани, каза председателят на СБЖ Снежана Тодорова. Тя коментира, че непрозрачната собственост и формите на финансиране на медиите подхранват политически и икономически лостове на натиск за заглушаване на критични журналистически гласове.
Българската телеграфна агенция (БТА) е единствената българска медия с пълна и постоянна кореспондентска мрежа, отбеляза генералният директор на агенцията Кирил Вълчев. Той коментира, че кореспондентите на БТА не зависят по никакъв начин от местните власти и бизнес. „Това е един от водещите проблеми на българската регионална журналистика. Там, където има регионални медии, те са придатъци или на някакъв икономически интерес, или на политически интерес. Когато обаче цялото управление на тези екипи е от София, с нищо не могат да ни влияят местни власти и местен бизнес“, каза Вълчев.
Според медийния експерт доц. Орлин Спасов има сериозна криза в сектора на регионалните и местни медии. Заедно с Николета Даскалова той представи проекта „Местните медии за демокрация“. „Местните медии, за съжаление, отдавна са податливи на външни влияния. Първоначално това беше характерно за традиционните медии, впоследствие се разпространи и в онлайн средата“, обясни Даскалова.
Изменя се изобщо архитектурата на достъпа до информация и това е проблем както за регионалните медии, така и за националните медии и за регулацията на тези медии, посочи изпълняващата длъжността председател на Съвета за електронни медии (СЕМ) Симона Велева. По думите на Габриела Наплатанова – член на СЕМ, проблемите на регионалната журналистика са проблеми и на националната журналистика, а проблемите на журналистиката в България са проблеми и на българската демокрация, на българското общество. Къдринка Къдринова – член на СЕМ, предложи да бъдат организирани още подобни срещи, а Пролет Велкова, която също е член на медийния регулатор, отбеляза, че съдбата на регионалните медии е съдбата на журналистиката.