Русе ще има една от най-високите такси смет за жилищни имоти сред шестте най-големи града, ако Общинския съвет приеме предложението на кмета Пенчо Милков за увеличаването на ставката с 67% - от 1.38 на 2.31 промила. В момента тя е най-висока в Пловдив (1.6 промила), а е по-ниска само във Варна (0,98). След планираните промени от 1 януари по-висока ще е таксата само в Пловдив - 2.6 промила. В София ставката не се променя, в останалите градове я вдигат, но тя остава в диапазона 1.5-1,75 промила. Най-голямото увеличение е в Русе.
За сметка на това нашата община е най-благосклонно настроената спрямо бизнеса. Ставката за нежилищни имоти остава на същото ниво от 4.2 промила, което е над два пъти по-ниско от това в София (9.00) и значително под таксата в останалите големи градове Пловдив (7,7), Бургас (6.9), Варна (5.97), Стара Загора (5.00).
Според Община Русе при сегашното разпределение на таксата между жилищни и нежилищни имоти се наблюдава ясна диспропорция, като основната тежест се разпределя върху нежилищните имоти, което е социално несправедливо. Голяма част от публичните услуги като сметоизвозване, поддържане на уличната мрежа, обществени паркове и зелени площи, канализация и улично осветление се ползват предимно от хората, които живеят в общината, а не от фирмите или нежилищните имоти. Докато нежилищните имоти, особено тези, които се ползват за търговски цели, също оказват влияние върху общинските ресурси, то те обикновено са с по-малък брой ползватели, сравнен с жилищните имоти. Така например една счетоводна кантора или проектантско бюро, в което работят 2-3 души, заплаща в пъти по-висока такса от жилищен имот със същата площ, макар количеството произведени битови отпадъци да е в пъти по-малко.
Поемането на по-голяма тежест от настоящата от жилищните имоти е в съответствие с принципа „замърсителят плаща“, като следва да се отчете, че основният принцип на социалната справедливост е разходите за обществени услуги да бъдат разпределени съобразно ползата и натоварването, което различните типове имоти и собственици оказват върху инфраструктурата и ресурсите, посочват експертите на Общината. 
Такова прехвърляне на тежестта от нежилищни към жилищни имоти вероятно е обосновано и справедливо, но Община Русе трябва да обясни по-детайлно кое налага такова сериозно увеличение на разходите спрямо миналата година. По-конкретно тези за чистотата на град Русе според внесените в Общинския съвет документи ще нараснат от 14,7 на 19,5 млн. лева, което е с почти 33 на сто повече при почти нулева инфлация за последните 12 месеца. В бюджета за настоящата година се предвижда дофинансиране на дейност „Чистота“ с едва 507 161 лева. За следващата година обаче дупката се увеличава на 8 млн. лева.