Европейските инвестиции за по-добри условия на живот в област Монтана бяха обсъдени на местна конференция по проект "Европа на Балканите: Заедно, чрез знание". Събитието се организира от Българската телеграфна агенция (БТА) и се проведе в Националния пресклуб на агенцията в Монтана. Проектът БТА изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Участие във форума взеха кметът на община Монтана Златко Живков, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, изпълнителният директор на Местна инициативна група – Лом Румяна Симеонова, главният асистент в Националния археологически институт към Българската академия на науките (БАН) Владислав Живков и директорът на Второ средно училище „Никола Й. Вапцаров“ Елка Станева.
Съвременният град Монтана се опитва с европейски и български инвестиции - държавни и собствени общински средства, да предложи на своите граждани такива добри условия на общ живот, така че те да не ги търсят другаде в Европа, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев в началото на дискусията. По думите му представянето на резултатите от тези усилия е една от задачите на този проект.  
Европейският съюз (ЕС) дава много възможности, важното е да знаеш какво искаш и как да го реализираш. Това коментира кметът на Монтана Златко Живков. Кметът изброи част от инвестициите с европейски средства в Монтана, сред които подмяна на голяма част от тръбите на водопровода и канализацията, както и  изграждане на градска пречиствателна станция за отпадни води и на Регионално депо за битови отпадъци. 
Има необходимост от повече разговори и от кампания като на БТА, за да покажем какво Европа ни дава и какво България дава на Европа, защото двете са преплетени и неразривно свързани. Това посочи ръководителят на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България Йорданка Чобанова. Според нея разширяването е един от топ приоритетите на Европейската комисия и тук ролята на Монтана в следващите години ще е още по-значима, като център за развитие и добро сътрудничество със Сърбия и Румъния. 
Чрез местните инициативни групи (МИГ) средствата от Европейския съюз стигнаха до много хора в селските райони и в училищата, каза председателят на МИГ-Лом Румяна Симеонова. Тя отчете, че в програмния период 2014-2021 година МИГ-Лом е с бюджет 7 469 488 лева. По тях са реализирани 61 договора по четири оперативни програми. В този програмен период за наука и образование са отделени 977 015 лева.
България е трета в Европа по брой археологически паметници, обясни в Монтана главен асистент в катедра "Археология" на БАН Владислав Живков. По думите му в трите области Видин, Монтана и Враца има по около 200 археологически обекта. При двуседмични обходи, основно покрай река Дунав и долното течение на река Лом са установени нови 65 археологически обекта, с което общият им брой само в Монтанско се увеличава с около 30%, информира Живков. 
С реализирането на проекти по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ във Второ средно училище (СУ) „Никола Вапцаров“ в Монтана много ученици наваксаха изоставания и запълниха дефицити, посочи Елка Станева – директор на училището. От 2021 година „Никола Й. Вапцаров“ е иновативно училище и е работило по пет проекта по оперативната програма. На 19 април 2024 година училището е посетено от делегация на представители на Европейската комисия, които са се срещнали с учители, ученици, представители на работодателите и родителите.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз. В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в градовете: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун. Проектът е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 и 2024 г., и надгражда дейностите и постигнатите резултати.