Американски учени откриха начин за доставяне на лекарства през защитната бариера на мозъка, съобщава ЮПИ.
Кръвно-мозъчната бариера е естествена мембрана, която предпазва мозъка от токсини и микроби. За съжаление тази бариера също така възпрепятства достъпа на важни лекарства и терапии до мозъка. Сега обаче изследователи смятат, че са открили начин за пренасяне на лекарства през нея.
Изследователски екип от Медицинска академия „Маунт Синай” в Ню Йорк успя да достави генетични терапии в мозъка на мишки, като се възползва от естествената транспортна функция на клетките, съобщават учените в списание Nature Biotechnology.
Терапиите успешно намаляват активността на вредни гени в мозъците на лабораторни мишки, които допринасят за развитие на амиотрофична латерална склероза (АЛС), болест на Алцхаймер и деменция, твърдят изследователите.
„Кръвно-мозъчната бариера е основен защитен механизъм, но също така представлява сериозно предизвикателство за доставянето на лекарства до мозъка“, казва в съобщение за медиите научният ръководител на екипа Ичжоу Дун, професор по имунология и имунотерапия в “Маунт Синай“.
Новата техника, наречена “Конюгатна система за преодоляване на кръвно-мозъчната бариера” (КСПКМБ), „прескача тази пречка“, каза Дун, позволявайки на лекарствата „да достигнат до централната нервна система безопасно и ефикасно“.
Кръвно-мозъчната бариера е плътен слой от клетки, които покриват вътрешните повърхности на кръвоносните съдове в мозъка. Бариерата филтрира по-големите молекули, които иначе биха могли да навлязат в мозъка чрез кръвния поток. Това не позволява на бактерии, вируси и токсични вещества да проникнат в мозъка, но също така затруднява доставката на лекарства в този орган.
Новата техника включва процес, наречен трансцитоза, при който клетките пренасят вещества през себе си. Веществото се поглъща от клетката, преминава през вътрешността ѝ и след това се освобождава от другата страна.
Изследователите са успели да инжектират лекарства на генна основа в кръвния поток на мишки, като са свързали лекарството със съединение, наречено BCC10, се казва в статията им.
Съединението BCC10 използва трансцитоза, за да подтикне клетките в кръвно-мозъчната бариера да пренесат лекарствата през бариерата отвътре, казват изследователите.
Лечението се понася добре от мишките, като не причинява почти никакви увреждания на основните органи, казват изследователите.
„Нашата платформа би могла да реши една от най-големите пречки в изследванията на мозъка - безопасното и ефикасно преминаване на големи терапевтични молекули през кръвно-мозъчната бариера“, каза в съобщение за медиите старши изследователят д-р Ерик Нестлер, директор на Института за мозъка „Фридман“ и декан по академичните въпроси в “Маунт Синай”. „Тази разработка има потенциал да допринесе за подобряване на лечението на широк спектър от мозъчни заболявания“, добави той.
Изследователите планират да тестват своята система за преодоляване на мозъчната бариера върху по-големи животни, за да потвърдят нейната функция и да развият потенциала ѝ за лечение на мозъчни заболявания.