Митрополит Арсений посрещна в ямболски храм дарена икона с мощи на светите Константин и Елена и частица от Светия Кръст Господен
Покланяйки се пред тази икона, ние имаме възможност да се докоснем до онези човеци, които са променили целия ход на световната история, когато равноапостолният Константин, заедно с майка му Елена сключват Миланския едикт през 313 г., чрез който се позволява свободното вероизповедание на християнската вяра, каза митрополит Арсений. Нека поклонението пред тази икона със светите мощи и частица от Светия Кръст Господен да бъде за всички нас благословение, да служи за душевно спасение, за изцерение от болестите, за преодоляване на всяка житейска трудност и изпитание в нашия живот, посочи още владиката.
България ще пребъде, защото има добри човеци, искрени родолюбци, верни патриоти и предани християни на Светата църква – това сте всички вие и уважаемият господин Петров. „Безкрайно сме ви благодарни за това ваше благодеяние”, обърна се към дарителя митрополит Арсений.
Иконата на светите Константин и Елена е вече пета поред, която 31-годишният Пламен Петров дарява на ямболския храм „Св. Георги Победоносец”. През 2017 г. подобен жест той направи с икона на свети Георги, отново с вградена частица от мощите на светеца – патрон на храма. Оттогава, именно с нея, всяка година на 6 май по улиците на града минава литийно шествие за Гергьовден.
Правя го заради Църквата като цяло. Дарявам, главно защото съм българин, защото съм вярващ, имам вътрешното убеждение и искам да го правя, каза пред БТА Пламен Петров.
Освен за нашия храм „Св. вмчк. Георги Победоносец”, от него имаме дарения и за църквата в с. Генерал Инзово и за централния храм на Ямбол „Св. Николай Чудотворец”, допълни отец Стоян и пожела „Господ да му дарува стократно, заради това, което прави за църквите”.
Новата икона, дарена днес, е дело на иконописеца Васил Василев, който през лятото изографиса и фасадата на параклиса „Свети пророк Илия” в с. Дряново, община Тунджа. Пред БТА той разказа, че работата над образите на светите Константин и Елена не е била лека, заради многото детайли по иконата. Първообразът ѝ е от храм в Украйна, който дарителят е видял и харесал там.
Нека преодоляваме с Божията помощ и по молитвите на свети Константин и Елена и тегобите, и безпокойствата, за да можем да изпълним закона Христов, който е законът на любовта, каза при посрещането на иконата Сливенският митрополит Арсений. „Именно този закон ние следва да въдворим в нашите взаимоотношения - когато имаме повече благост един към друг, повече търпение, снизходителност и братолюбие”, посочи още владиката.
По-рано днес Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений възглави Архиерейска света литургия в централния ямболски храм „Св. Николай Чудотворец”.