АМТИИ отбелязва с тържествен концерт-спектакъл 60 години от основаването си
Спектакълът ще се открие със знаковата композиция „Ние сме“, включваща музика от популярни класически, поп и джаз композитори под аранжимента на ректора на АМТИИ доц. Жан Пехливанов и магията на Щатния танцов състав на висшето училище. Академичният народен хор, певците Петър Салчев, Керана и тенорът Ивайло Михайлов са само част от изпълнителите. Пианистите Георги Славчев и Иван Дончев, Китарен ансамбъл „Академика“, поп и джаз формация от преподаватели и студенти, представители на оперната школа на АМТИИ, балетисти, модно ревю на дизайнери на дрехи, гостите от хор „Детска китка“ и още много други артисти допълват творческата палитра на Академията в празничната вечер.
На голям екран ще оживеят поздравления от знакови възпитаници на висшето училище. Внимание ще бъде отделено на творците, допринесли за развитието на Академията през годините. Визуални сюжети от залите, ателиетата, репетиционните и студията ще пулсират с духа на академичното ежедневие.
Финалът на събитието по традиция е поверен на Академичния народен оркестър и Академичния народен хор, съвместно с Ансамбъл „Тракия“ и Щатния танцов състав на Академията.
Очаква се много бивши преподаватели и възпитаници, творци, личности от музикалната сцена и ръководители на институции от културата и изкуствата да почетат с присъствието си концерта, посветен на основаната през 1964 г. Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство. Историята на висшето училище започва като филиал на тогавашната Българска държавна консерватория. В основата на идеята е именитият музикант професор Асен Диамандиев. През 1972 г. филиалът се преобразува в самостоятелен Висш музикално-педагогически институт, а през 1995 година - в Академия за музикално и танцово изкуство. Скоро след това започва обучение и по специалности от областта на изобразителните изкуства, което напълно оформя сегашния облик на институцията като Академия по изкуствата - едно от четирите висши училища по изкуствата в България и единственото извън столицата.
Днес АМТИИ обучава студенти в три факултета – „Музикална педагогика“ „Музикален фолклор и хореография“, и „Изобразителни изкуства“, а издаваните дипломи се признават навсякъде по света. Сътрудничеството с висши училища и авторитетни български и чуждестранни институции прави АМТИИ притегателен център за артистичните млади хора и дава много възможности за всестранни изяви и успешна професионална реализация на всички студенти.
Водещи на тържествения концерт-спектакъл „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“, посветен на 60 години от основаването на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, са журналистът от БНТ Владислав Севов и хореографката Светлана Станева.