Любов или нужда? Тънката граница на емоционалната зависимост
Рубриката „Психология за всеки“ е предназначена да разяснява и прави достъпни различни теми от психологията за широката аудитория. В нея ще откривате статии, които разглеждат важни въпроси за личното развитие, подобряването на взаимоотношенията и методи за справяне с ежедневните предизвикателства. Тази рубрика има за цел да предложи подкрепа и насоки на всички, които искат да разберат по-добре себе си и хората около тях. Темите ще бъдат поднасяни на разбираем и практически насочен език, за да бъде психологията достъпна за всеки, който иска да обогати живота си и да се чувства по-свързан и устойчив.
„Вярвам, че психологическото познание е мощен инструмент за позитивна промяна“, казва Диана Балканджиева. Тя е магистър психолог и семеен терапевт.
Базов психотерапевт по позитивна психотерапия и член на Дружеството на психолозите в Република България.
Преминала е обучения и специализации в областта на арт-терапията; семейни и бизнес констелации; консултиране при хранителни нарушения и емоционално хранене; НЛП (невролингвистично програмиране); работа с метафорични карти и коучинг за родители.
За информация и контакт: телефон 0897 286 671 и https://dianabalkandjieva-psychologist.com/
Избрах тази тема като продължение на темата за емоционалното насилие и нарцисизъм, защото хората, които привличат подобни личности, са именно с прояви на емоционална зависимост.
„Понякога се чувствам, сякаш животът ми зависи от него. Когато сме заедно, всичко изглежда наред - усмихвам се, чувствам се щастлива и спокойна. Но когато той не е наоколо, сякаш всичко около мен се разпада. Умът ми започва да се върти в безкрайни мисли: „Дали ме обича все още? Ами ако намери някоя друга? Дали съм направила нещо, с което да го отблъсна?“. Не мога да се успокоя, докато не получа съобщение или обаждане от него, което да ми покаже, че всичко е наред между нас. Имам нужда от него, за да се чувствам ценена и значима. Най-лошото е, че дори да осъзнавам колко нездравословно е това, не мога да се освободя от този омагьосан кръг. Аз съм в капан на собствените си страхове и несигурност и понякога ми се струва, че никога няма да намеря начин да бъда истински свободна и независима“.
Това е начинът, по който един емоционално зависим човек би могъл да опише своето вътрешно състояние - смесица от силна нужда от другия, страх от изоставяне и осъзнаване, че тази зависимост е нездравословна, но въпреки това неспособност да се откaже.
Какво всъщност представлява емоционалната зависимост и какви са корените й?
Емоционалната зависимост може да се сравни с пристрастяване към наркотик. Вместо вещество, зависимият човек търси одобрение, привързаност и внимание. Когато това липсва, той може да изпита силна тревожност, чувство на празнота и дори паника. В основата на това състояние лежи дълбоко вкоренен страх от самота и изоставяне.
Интересен факт е, че хората с емоционална зависимост често се привличат към нарцистични и манипулативни личности, които в началото могат да изглеждат изключително чаровни и внимателни, но с времето стават дистанцирани и критични. Нарцистичните партньори обикновено дават смесени сигнали - проявяват внимание и обич, когато искат нещо, и след това се отдръпват, оставяйки тревожно привързаните хора да се чувстват още по-несигурни.
Също така те могат да бъдат привлечени към хора, които са емоционално нестабилни или изпращат смесени сигнали. Тези партньори понякога са любящи и грижовни, а в други моменти са студени и дистанцирани.
Емоционално зависимите остават във връзката с надеждата, че „добрите моменти“ ще се върнат и че могат да „поправят“ партньора си.
Емоционалната зависимост може да доведе до редица негативни последици, като най-често срещаните са:
Обсесивни мисли за партньора - зависимият човек често мисли за партньора си, дори когато е зает с други задачи. Тези мисли могат да се превърнат в обсесивни и да попречат на нормалното функциониране.
Страх от самота - емоционално зависимите хора изпитват силен страх от самота и се чувстват непълноценни, когато са сами. Те могат да влизат в нездравословни връзки, само за да избегнат чувството на празнота.
Загуба на личните интереси и граници - често зависимият човек жертва собствените си интереси и желания, за да удовлетвори партньора си. Това може да доведе до чувство на загуба на себе си.
Токсични връзки - тъй като зависимият човек често е готов да направи всичко, за да задържи партньора си, това може да доведе до приемане на неуважително или дори насилствено поведение.
Повишена тревожност и депресия - постоянният страх от изоставяне и нуждата от одобрение могат да причинят хронична тревожност и депресия.
Но защо хората с емоционална зависимост привличат такива партньори? Някои от причините могат да бъдат:
Повторение на познати модели
Хората с емоционална зависимост често несъзнателно търсят партньори, които им напомнят на тяхното детство и отношенията с родителите им. Ако родителите им са били непредсказуеми, те са склонни да се чувстват комфортно в хаотични и непредсказуеми връзки, защото това им е познато.
Ниско самочувствие
Тревожно привързаните хора често страдат от ниско самочувствие и вярват, че не заслужават истинска, стабилна любов. Те са склонни да се примиряват с по-малко, защото се страхуват, че няма да намерят по-добро.
Страх от изоставяне
Техният страх от изоставяне ги кара да се вкопчват в партньори, дори ако връзката е нездравословна. Те са готови на всичко, за да избегнат самотата, включително да жертват собствените си нужди и щастие.
Емоционалната зависимост в зряла възраст често има своите дълбоки корени в детството. Начинът, по който сме се чувствали обичани и приети като деца, може да определи как се държим в нашите романтични и социални взаимоотношения по-късно в живота.
За да разберем по-добре тази връзка, нека разгледаме причините, които се крият в детството и които формират емоционално зависими хора в бъдеще.
За по-голяма яснота те са подкрепени и с примери.
Липса на емоционална подкрепа и обич - децата, които не получават достатъчно емоционална подкрепа, внимание и обич от родителите си, могат да израснат със силна несигурност и ниско самочувствие. Ако родителите са били емоционално дистанцирани, прекалено критични или непостоянни в проявите на любов, детето може да изгради вярването, че трябва да се „доказва“, за да заслужи любовта на другите. В зряла възраст това се проявява като постоянен стремеж да удовлетвори партньора, често на свой собствен ущърб.
Малката Елена често се е опитвала да привлече вниманието на майка си, но е срещала безразличие или критика. В резултат на това, като възрастна, тя се стреми да удовлетвори партньора си на всяка цена, защото вярва, че само така ще бъде обичана.
Прекалено контролиращи или протективни родители - децата, които растат с родители, които постоянно контролират техния живот или ги предпазват от всичко, могат да израснат с усещането, че не могат да се справят сами. Те могат да се превърнат в зависими възрастни, които изпитват силна нужда от чужда подкрепа и одобрение, за да вземат решения.
Иван е израснал с родители, които са взимали всички решения вместо него. Като възрастен той изпитва трудност да се довери на собствените си способности и често търси потвърждение и насоки от своя партньор.
Преживени травми и изоставяне - деца, които са преживели развод на родителите си, смърт на близък човек или емоционално и физическо изоставяне, могат да развият силен страх от изоставяне в бъдещите си връзки. Тези деца могат да пораснат със склонност да се вкопчват в партньорите си и да изпитват паника при мисълта за раздяла.
След като бащата на Петър напуска семейството му, когато е само на 5 години, той израства със страх, че всички, които обича, ще го изоставят. Като възрастен Петър изпитва силна ревност и несигурност във връзките си.
Как да излекуваме емоционалната зависимост и можем ли да променим негативните модели?
Преодоляването на емоционалната зависимост е процес, който изисква време, усилия и саморефлексия. Промяната не е лесен процес, но е възможна с постоянни усилия.
Ето някои стъпки, които могат да помогнат:
Работа върху самочувствието - много често емоционалната зависимост е свързана с ниско самочувствие. Работа с психолог или коуч може да помогне за изграждане на по-добро самочувствие и увереност.
Упражнение: Напишете списък с всички неща, които обичате в себе си. Опитайте се да допълвате този списък всеки ден, като добавяте нови неща, които забелязвате за себе си.
Развиване на лични интереси и хобита - намирането на дейности, които ни носят удоволствие и удовлетворение извън романтичната връзка, е важна стъпка към независимостта. Това може да включва спорт, изкуство, пътувания или доброволчество.
Развиване на емоционална интелигентност - научете се да разпознавате и управлявате емоциите си, както и да се справяте със стреса по здравословен начин. Нашите емоции са като пътни знаци.
Утвърждаване и практикуване на здравословни граници - научете се да поставяте ясни граници в отношенията си и да казвате „не“, когато е необходимо, за да запазите своята идентичност и самочувствие. Това може да означава, че ще трябва да се научите да отделяте време за себе си, без вина или чувство за дълг към партньора си.
Пример: Мария решава да се запише на курс по рисуване, въпреки че партньорът й не се интересува от това. Тя започва да се чувства по-независима и по-уверена, защото има време за себе си и нейните собствени интереси.
Медитация и работа с вътрешното дете - медитацията и практиките за работа с вътрешното дете могат да помогнат за изцеление на раните от детството. Това включва въображаеми разговори с малкото дете вътре в нас, като му даваме подкрепата и любовта, които не е получило навреме.
Творческа практика - представете си, че срещате себе си като дете.
Какви думи на подкрепа бихте казали на това дете? Запишете тези думи и ги повтаряйте всеки ден като утвърждение.
Избиране на партньори със сигурна привързаност - изграждането на връзки със сигурни и подкрепящи партньори може да помогне за преодоляване на тревожния стил на привързаност. Това изисква осъзнат избор и готовност да се откъснат от познатите, но нездравословни модели.
Пътят към изцелението на емоционалната зависимост започва със самоосъзнаването и приемането на това, че заслужаваме любов и щастие, независимо от външните обстоятелства. Точно такива, каквито сме!
Когато разпознаем своите модели на поведение, можем да започнем пътя към по-здравословни и удовлетворяващи връзки.
Емоционалната зависимост може да бъде трудна за преодоляване, но с упорита работа и подкрепа е възможно да се изгради по-здравословен и самостоятелен живот.
Диана БАЛКАНДЖИЕВА