Симпозиумът "Една среда - едно здраве. Специфичните условия на Антарктида - екологични промени и адаптация на човека" се провежда в НСА
Симпозиумът ще представи изследванията и научните постижения по проекта "Промени във функционалния капацитет, хематологичния и антиоксидантния статус на участници в българската антарктическа експедиция", финансиран от НСА и в съответствие с рамков договор за научно сътрудничество между Националната спортна академия "Васил Левски" и Националния център за полярни изследвания към Софийския университет.
“Освен всичко, което са направили нашите експедиции в Антарктида, много малко известен е фактът, че ние правим първия християнски храм”, каза ректорът на НСА, проф. Красимир Петков.
“Ние показахме, че на този континент, който има изключително сурови условия, можехме не само да извършим изследвания, но и да създадем първия православен храм, което пък е чувство за искрена гордост. Смятам, че когато има вяра, когато има умения, когато има желание, и го демонстрираме повече от 30 години, изхождайки от факта, че финансирането, което получава нашата експедиция, не е най-голямото, ние правим едни неща, които са достойни за уважение. Ето защо смятам, че настоящият симпозиум е не само навременен, но и изключително ценен и може да послужи за пример на много от водещите нации, които са повече от 31 години на Антарктида”, допълни ректорът на висшето училище.
“Имаме дългогодишна съвместна работа с Националната спортна академия, повече от 14 години в Базата работят колеги от Академията, някои от които са и присъстващи тук, на които искам да благодаря, защото те вложиха, освен основа за научните изследвания, за които днес ще говорим, и основите за това по какъв начин могат хората, които работят там, да се чувстват безопасно в условията на Антарктика“, отбеляза Драгомир Матеев - зам.-директор на НЦПИ. Той представи и доклад за логистичните условия на българските експедиции на остров Ливингстън във встъпителната част на събитието.
Проф. Албена Александрова от НСА, която е и модератор на събитието, припомни, че България е сред 29-те държави, които управляват Ледения континент и има своя изследователска антарктическа база на остров Ливингстън от 1988 година, като страната ни е единствената държава от Балканския полуостров, която има своя антарктическа база.
“Понастоящем успешно завършили са 32 български антарктически експедиции и в ход е настоящата 33-та българаска антарктическа експедиция. Само преди няколко дена първите наши изследователи пристигнаха в базата и започна нейното “размразяване” и активно използване за научни цели”, каза проф. Александрова.
“Националната Спортна Академия има повече от 10 години успешно сътрудничество с Българския Антарктически институт. Многобройни са експедициите, в които участват преподаватели от Спортната академия“, допълни Албена Александрова.
Тя отбеляза, че в симпозиума участват учени, работили на Антарктида, и учени, водещи в иновативни научни области, които ще споделят своите знания и опит за развитието на научните антарктически изследвания като основа за нови подходи за бъдещо научно развитие.
Както писа БТА, симпозиумът е посветен на 1 декември, на който се отбелязва Денят на Антарктида. На този ден преди 65 години е подписан международният договор за Антарктида, който официално регламентира, че Леденият континент е международно пространство, което трябва да се използва само за мирни цели, а всички изследвания да са в помощ на природата и за хармонията й с хората.
Целта на събитието е да представи едно ново направление в българската наука за Антарктида - за изследванията на човешкото здраве и адаптацията в условията на българските антарктически експедиции. Тези изследвания ще се базират на иновативната концепция на холистичната медицина "Едно здраве".
Симпозиумът се състои от две пленарни сесии с научни доклади – “Една специфична среда и нейните въздействия - Антарктида и Ливингстън‘‘ и “Едно здраве – как човек се адаптира към условията на Антарктида‘‘.