Екосистемата за киберсигурност в България все още е в зародиш. Хубаво е за това да се използва подход, при който нещата се случват отгоре надолу, макар в повечето държави подходът да е обратен. Това каза Александър Йоловски, служебен заместник-министър на електронното управление, при откриването на форума "Европейски цифрови иновационни дни в сигурността". Събитието се провежда днес и утре в "София Тех Парк". Организатор е Европейският цифров иновационен хъб "Тракия".
С помощта на различни проекти на Европейски съюз и на национално ниво трябва да се стимулира създаването на такава екосистема за киберсигурност, каза Йоловски. Ще се подпомагат проекти за изграждане на капацитет, защото Европа има нужда да навакса както в областта на технологиите, така и в киберсигурността. В България финансовите инструменти за киберсигурност ще се координират до голяма степен от Министерството на електронното управление, каза Йоловски, без да дава повече подробности какви проекти ще получат помощ.
Форумът е част от поредица от 12 консултантски събития, които ЕДИХ "Тракия" организира до края на 2025 година, финансирани по програма "Цифрова Европа" на Европейската комисия и Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация".
Участниците в конференцията обсъждат дигитализацията и киберсигурността като ключови сектори на икономиката. Програмата на конференцията включва семинари и панелни сесии, на които се обсъждат актуалните предизвикателства и решения в областта, както и възможностите за европейско и национално финансиране. Обсъждат се и възможности за финансиране и подкрепа в сферата на консултантските услуги, технически възможности, акселератори, тестови центрове и други.
"Тревожно е, че в България така и не можахме да приемем стратегия за киберсигурност", каза Велизар Шаламанов, експерт по темата и бивш министър на отбраната по време на форума. Пирамидата на сигурността започва със стратегия и закон и след това се разширява с много сериозни изисквания и капацитет, които да имат критична маса. Фрагментирането на въпросите на киберсигурността по отношение на специалисти и на центрове за наблюдение и реагиране е основен проблем за нас, каза Велизар Шаламанов.