Тридесет и два доклада ще представят по време на шестата научна конференция "Общество, култура, образование" в Брезник
Тридесет и два научни доклада ще представят днес университетски преподаватели, музейни специалисти и краеведи от страната. Гости на форума са председателят на Културно-информационен център "Босилеград" Иван Николов и председателят на сдружение "ГЛАС" в сръбския град Александър Димитров.
Акцент в тазгодишната конференция "ОКО" е поставен върху темата "Детето, семейството, обществото от ХІХ-и до средата ХХ-и век".
"Интересът към конференцията ни непрекъснато нараства, а темата е малко изследвана от етнолози и историци. Наша съпътстваща изява е и гостуването на изложбата "Армъните в България" на музея във Велинград", каза за БТА директорът на ОИМ-Брезник Емилия Велинова.
Тя поясни, че армъните са познати у нас и под наименованието куцовласи, власи и цинцари. Експозицията, посветена на тях, ще се открие по-късно днес в Цинцарската къща в Града на брезите, която наскоро е ремонтирана и предоставена за стопанисване и управление от Община Брезник на музейната институция.
Директорът на музея коментира, че това е първата проява, организираща се в обекта. Целта е посетителите да се запознаят с армъните, които са народност интегрирала се в България и разселила се в различни райони на страната и съседни държави.
"В Брезник също сме имали заселени цинцарски семейства в средата на 19-и век от селата Магарево и Гопеш в Северна Македония. Те са живели тук, но вероятно поради близостта със столицата голяма част от тях се преместили там. Емблематично е семейството на Димитър Цинцарина, който идва със своя брат в града. Тук той се жени за брезничанката Стояна - дъщеря на местния първенец по онова време Кота Кафеджийски. В зестра тя получават място до къщата на баща си и заедно с мъжа си построяват голяма двуетажна къща. Братът на Димитър също изгражда едноетажно здание, което съществува и днес. Местните го познават под наименованието "Цинцарската къща". Семейството се е занимавало и с търговия, притежавайки известния Цинцарски хан, намирал се на мястото, където днес е сградата на ОИМ-Брезник", обясни Велинова.
Тя коментира още, че в момента музеят в Брезник кандидатства по проект към Министерство на културата на стойност малко над 37 хил. лв. С него "Цинцарската къща" ще бъде обособена като музеен образователен център за работа с деца и млади хора.
Днес ще се представи и филмът "Брезнишката следа в спасяването на българските евреи", с който през тази година ученици от града спечелиха първо място в Националния конкурс на тема "Места и памет - ежедневието на евреите преди и след приемането на Закона за защита на нацията". Той се организира от Министерството на образованието и науката и регионалните управления в страната.
В утрешния ден по програма е предвидено и еднодневно пътуване до Босилерад, с цел опознаване на българските исторически паметници и българите в региона.
Материалите от конференцията в Брезник ще бъдат събрани и отпечатани в том шести на сборника "Известия на Общински исторически музей-Брезник".