На официална церемония в Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) днес бяха обявени имената на трите лауреатки в конкурса „За жените в науката“ 2024 - инициатива на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) и компанията L'Oréal. Три дами бяха отличени за научния си потенциал и постигнатите досега резултати в изследователската си сфера: д-р инж. Даниела Атанасова - главен асистент в катедра „Текстил, кожи и гориво“ в Химикотехнологичен и металоргичен университет (ХТМУ) в София, д-р. инж. Димитрия Михайлова – главен асистент в катедра „Комуникационни мрежи“ към факултета по телекомуникации на Технически университет – София и доц. д-р Мария Левкова – преподавател в катедра „Медицинска генетика“ към Медицински университет – Варна.
Научната работа на инж. Даниела Атанасова е насочена към разработването и изследването на текстилни материали с предварително зададени свойства, които намират приложение в екологични, козметични, фармацевтични и биомедицински области. Фокусът на изследванията на д-р Атанасова са противовъзпалителните и противоракови свойства на композитния материал от памучен плат. 
Научните занимания на инж. Димитрия Михайлова са в сферата на киберсигурността и по-специално различните подходи за противодействие на атаки, интегриращи изкуствен интелект и машинно обучение в безжични системи от следващо поколение. Тази тема в момента е и сред водещите приоритети на ЕС.
Третата финалистка – доц. д-р Мария Левкова, работи и като лекар специалист по медицинска генетика към варненската клиника УМБАЛ „Св. Марина“. Тя е отличена в конкурса „Жените в науката“ с проекта си „Изследване на мутационния профил на колоректален карцином чрез РНК секвениране“ (биопсия на самия тумор, чрез която се изследват мутациите на карцинома на дебелото черво). 
Съветът на трите млади жени към техните колеги е да бъдат любознателни и търпеливи в работата си.         
И трите победителки в конкурса са съпруги и майки, съвместяващи различните си роли благодарение и на подкрепата на своите близки. Аплодисменти за техните семейства от присъстващите на церемонията огласиха пространството пред Аулата в Софийски университета.    
„Вашите семейства и близки са сред най-допринеслите и за успеха ви – без помощта им няма как да бъдем успешни в работата си. След тях най-голяма заслуга имат вашите учители“ – каза в приветственото си слово Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, която за осми пореден път е официален гост на церемонията по обявяване на лауреатките на конкурса. „В моя екип знаят, че когато в графика ми е вписан този конкурс, всичко останало минава на заден план“, отбеляза Йотова. Тя открои и общата черта на носителките на наградата „За жените в науката“ досега: „Тези дами са изключително скромни и не смятат, че са изключителни“. 
Акад. проф. Николай Витанов, заместник-министър на образованието и науката и бивш председател на журито на миналогодишни конкурси съобщи, че няколко от лауреатките впоследствие са спечелили научния приз „Питагор“. Председателят на журито, излъчило най-новите победителки в конкурса за 2024 г. – акад. Тони Спасов, подчерта, че всички 37 участнички в състезанието са били достойни за награда и както и в предишни издания на конкурса, не е било лесно да се отличат най-добрите.
„Светът и България все повече имат нужда от наука, а науката от жени“ – обобщиха в приветствените си слова Елена Шекерлетова - зам.-министър на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО – България и Ваня Панайотова - генерален мениджър на L’Oréal за България и целия регион Адриатика-Балкани.    
Освен финансов стимул за научните таланти у нас, тези отличия са и признание за техния изключителен принос към науката и обществото като цяло. В глобален план програмата цели да увеличи броя на жените в науката и да постигне полово равенство в тази сфера, като се има предвид, че само 33,3% от учените в света са жени и само 4% от Нобеловите награди за наука са били присъждани на дами.