Пианистът проф. Людмил Ангелов представи клавирен рецитал в Добрич
Проф. Ангелов сподели с публиката, че програмата му е в определена драматургична линия, като според него тя представя знакови произведения. Концертът започна с транскрипция по органен хорален прелюд от Йохан Себастиан Бах. “Тази малка сбирка от 18 органи хорални прелюдии Бах довършва в последните 10 години от живота си, когато е органист на Thomaskirche (Томас Кирхе) в Лайпцих. Тези произведения се считат от органистите като може би най-голямото достижение в творчеството на Бах”, каза проф. Ангелов.
Като второ произведение в своята програма той представи “Соната в си минор” от композитора Ференц Лист. „Той я завършва през 1853 година. Лист прави едно голямо произведение в само една част и го нарича соната, то носи елементи от сонатната форма, но всъщност поставя началото на един нов вид соната, която след него много други композитори ще композират, следвайки неговия модел”, разказа пианистът.
Към концертната програма бяха прибавени четири балади от Фредерик Шопен.„Баладите на Шопен са инструментални пиеси, за него баладата е повествователен жанр, разказ на някаква история. Шопен е бил много далеч от програмната музика, така наречените връзки между текст и музика. Нито едно негово съчинение няма заглавие. При Шопен с музиката се разказва история, той е искал да остави на изпълнителите и на слушателите, слушайки тези музикални повествования да си представят някаква история, това е замисълът на баладите”, обясни проф. Ангелов.
Концертът в Добрич е част от турне на пианиста, което стартира през вчерашния ден в Балчик и е планувано да завърши тази събота в зала „България“ в София.
Пианистът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните конкурси „Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). Проф. Ангелов е свирил в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау” в Амстердам, „Плейел” и „Гаво” в Париж, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, „Аудиторио Насионал” в Мадрид, залата на Московската консерватория и други.
През 2015 година е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Людмил Ангелов е носител и на наградата „Аполон Токсофорос“. Той е член-кореспондент на Кралската Академия на изящните изкуства в Толедо. Преподава в Нов български университет, където изнася майсторски класове, канен е за жури на международни конкурси. През 2022 г. е удостоен със званието „Почетен гражданин на София“ и става носител на „Златен век - огърлие“ на Министерството на културата. В края на 2023, кралят на Испания, Фелипе VI, го удостоява с ордена „Исабела Католическа“ за особени заслуги към двустранните отношения между Испания и България и приноса му към културата на двете държави.