Контролът на Дунав мост след приемането ни в Шенген - не 100%, а по оценка на риска
Ние ще си изпълняваме перфектно задълженията си и след влизането ни в Шенген. Това каза по време на брифинг на Граничния контролно-пропускателен пункт „Дунав мост“ при Русе директорът на Гранична полиция главен комисар Антон Златанов.
Златанов заяви, че е сигурен, че България и Румъния ще бъдат приети в Шенген. Той обясни, че на българо-румънската граница ще остане за шест месеца граничен контрол по подобие на този, който са въвели другите държави в момента в Шенгенското пространство.
„Това означава, че той няма да бъде 100-процентова регистрация на всички влизащи и излизащи, а ще бъде по наша преценка, по наш избор, по наша оценка на риска. И тъй като в последните няколко дни много хора ни питат как правим оценка на риска - правим я достатъчно добре и към момента. От вчерашния ден имаме нов резултат на Дунав мост при Видин. Вчера по оценка на риска и по предварителна информация задържахме на влизане в страната в специално укрити тайници в микробус нови 40 килограма кокаин. Следователно нашият анализ на риска работи и ще продължи да работи още по-добре, тъй като там ще вложим допълнителни усилия“, обясни Златанов.
Той информира, че в първите пет месеца на идната година „ние ще преценим, ще анализираме ситуацията и тогава ще се реши кога точно ще отпадне този контрол“.
По думите му очакванията са от януари опашките от камиони да намалеят. „Те ще се сведат до опашки поради инфраструктурата, тъй като все пак това са мостове и фериботи“, каза Златанов.
По думите му компенсиращите мерки ще бъдат извършвани така, че на част от паркингите „да извършваме проверка на онези камиони, които представляват интерес за нас“.
„Когато опашките намалеят или изчезнат, съвсем естествено е да не се налага влизане в паркингите. Това ще бъде постепенен процес. Не очаквайте на 1 януари някой да щракне с пръсти и всичко да е по нов начин. Бързата работа е срам за майстора. Достатъчно много България е чакала за този момент, така че сега със съвсем постепенни и фини настройки нещата ще бъдат такива, каквито трябва“, обясни Златанов.
„Съкращения в Гранична полиция няма да има. Ще се промени драстично моделът ни на работа, тъй като в следващите шест месеца и месеците след това ще трябва да наблегнем основно на точно този тип компенсиращи мерки. Ще усилим много звената ни за оперативен анализ и за анализ на риска. Ще подсилим и трансформираме бройки, които да се занимават с оперативно-издирвателна дейност за противодействие на трансграничната престъпност и ще има и пренасочване към външните граници на България, но то няма да бъде със служители, т.е. служителите да не се притесняват за социалния си статус“, каза Златанов.
Директорът на Гранична полиция в Русе комисар Димитър Чорбаджиев обясни, че ще бъде предоставена и нова техника. Той даде пример, че служителите трябва да имат мобилни устройства за извършване на проверка. В Русе вече има и два нови автомобила за нуждите на граничните полицаи.
Главен комисар Антон Златанов обясни, че през тази година Гранична полиция се е сдобила с нова техника. „С големи финансови средства от Европейския съюз закупихме 360 нови високопроходими автомобила за нуждите на Гранична полиция. Възстановихме системите ни за видеонаблюдение по българо-турската граница. Започваме доизграждането на 100 км, които са без видеонаблюдение. Разбирате, че по-голямата част от средствата отиват на външни граници и Европейската комисия за това ги отпуска. Всичко това, за което говорим, както и за мобилните средства, ще бъде налично, за да работим и тук по-гъвкаво“, обясни Златанов.
Очаква се финалното решение за влизането на България в Шенген по суша да бъде взето на 12 декември. Румъния и България може да се присъединят напълно към Шенгенското пространство още на 1 януари 2025 година, след като тази пролет двете страни се присъединиха към Шенген по въздух и по море.