Увеличават се случаите на образувани досъдебни производства заради случаи на домашно насилие, стана известно на брифинг в Областната дирекция на МВР (ОДМВР) – Благоевград. От началото на тази година са образувани 54 досъдебни производства, а за сравнение през 2023 г. те са били 38, каза ст. инспектор Калинка Барбутева – началник група при отдел „Охранителна полиция“ в ОДМВР – Благоевград.
През настоящата година са образувани 17 досъдебни производства за нарушени заповеди за домашно насилие, 29 за телесни повреди в условията на домашно насилие и осем за закани. Увеличението в броя на досъдебните производства се наблюдава с промените в Наказателния кодекс от август 2023 г., свързани с престъпленията, извършени в условията на домашно насилие.
За изминалата година в дирекцията са получени 156 заповеди за защита по Закона за домашно насилие, от които 117 за незабавна защита и 39 за постоянна защита. До края на октомври на настоящата година получените заповеди за защита са 127, от които 105 за незабавна защита и 22 за постоянна.
Ст. инспектор Барбутева посочи, че домашното насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие. За домашно насилие се счита и ограничаване на личния живот, личната свобода и права на лица, намиращи се в родствена връзка, които са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка. За психическо насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие. 
На брифинга стана ясно, че на територията на област Благоевград има само един кризисен център – в Гоце Делчев, който е с капацитет около 15 души. Центърът е почти постоянно запълнен, като в него се настаняват и лица от други области, каза ст. юрисконсултът при Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Благоевград Катерина Папазова. Предвижда се изграждането на кризисен център и на територията на областния център. 
В област Благоевград функционират и центрове за обществена подкрепа, които предлагат почасови услуги за социално – психологическо консултиране на лица и на деца, жертви на домашно насилие. 
Превенцията, индивидуална и обща, е основният инструмент, чрез който може да се въздейства на обществото, за да се разбере правилно домашното насилие, посочи ст. инспектор Барбутева. Тя допълни, че към момента има множество кампании и програми, които разясняват както домашното насилие, за да може потърпевшите да осъзнаят, че са жертви и обществото да заеме позиция на крайна нетърпимост към насилието.
Наблюдава се увеличение в броя на извършителите на домашно насилие, които са от женски пол, като насилието им предимно е насочено към деца и по-възрастни хора, каза още Барбутева. Част от тези извършители са били жертви на насилие на по-ранен етап или иначе казано, насилието поражда насилие, каза още ст. инспекторът.
На брифинга бяха припомнени телефоните, на които жертвите могат да потърсят помощ: единния европейски номер за спешни повиквания 112, националната телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18 676, националната телефонна линия за деца 116 111 и националното бюро за правна помощ 0700 18 250.