Съдът отказа да разглежда жалбата за изсечените дървета на „Муткурова“
Русенският Административен съд остави без разглеждане жалбата на сдружение „СъГраждани“ срещу изсичането на дървета по улица „Муткурова“ и прекрати образуваното дело. Според магистратите писмено разрешение на кмета на Община Русе или упълномощено от него лице за премахването им няма, поради което липсва административен акт, който да се оспорва.
Изсичането на многогодишните дървета по „Муткурова“, за да се ремонтират тротоарите по улицата, разбуни духовете.
Екоактивисти посочиха, че съществуват многобройни решения за запазване на дърветата при ремонт като оставянето на по-големи посадни места за да не пречат корените, слагане на метални решетки върху посадните места за лесно преминаване, повдигане на нивото на улицата и тротоара или преместване на самия тротоар, където мястото го позволява. С такива аргументи сдружение „СъГраждани“ подаде жалба в съда с искане премахването на дърветата да бъде спряно, а писменото разрешение от кмета или упълномощено от него лице да бъде отменено.
Оказва се обаче, че такова писмено разрешение липсва. Налице е само становище от двама ландшафтни архитекти, според което на основание чл.19, ал.1, т.3 и т.2 от Наредба 1 от 10.03.1993 г. на МТРС за опазване на озеленените площи и декоративната растителност е необходимо да се премахнат 11 броя декоративни дървета ясен, намиращи се на „Муткурова“, без дата на съставянето му. В горния десен ъгъл на първата страница на становището е поставена резолюция „Одобрявам“ с подпис на кмета Пенчо Милков.
Според правилото на чл.63, ал.2 от ЗУТ дълготрайни декоративни дървета и дървета с историческо значение могат да се отсичат или изкореняват само по изключение след писмено разрешение от кмета на съответната община, издадено въз основа на санитарна експертиза за състоянието на дървото. В този случай издадено разрешението би било общ административен акт. Такава е и дадената уредба и в чл.31 и чл.32 от Наредба 30 за изграждането и опазването на зелената система на Община Русе, приета от русенския Общински съвет.
Експертното становище, както и изявлението за неговото одобряване, не представляват индивидуален административен акт, посочва съдът. Затова производството и по двете жалби е недопустимо следва да бъде прекратено му.
Определението може да се обжалва пред Върховния административен съд, но премахването на дърветата вече е факт.