Генеративният изкуствен интелект се обръща към книгите
Най-голямото американско издателство "Харпър Колинс" предложи на някои от своите автори договор с компания за изкуствен интелект (ИИ), чието име е поверително. Той й позволява да използва публикуваните им произведения за обучение на своя генеративен модел на изкуствен интелект.
В писмо, предоставено на АФП, компанията за изкуствен интелект предлага 2500 долара на книга, избрана за обучение на нейния езиков модел (LLM) за период от три години.
За да могат да създават всякакъв вид съдържание при обикновено запитване на говорим език, генеративните модели на изкуствения интелект трябва да бъдат захранвани с все по-голямо количество данни.
Издателят потвърди сделката. "Харпър Колинс" сключи споразумение с технологична компания за изкуствен интелект, за да позволи ограничено използване на определени заглавия (...) за обучение на модели на ИИ, с цел подобряване на качеството и ефективността на моделите", пише в него. Издателството също така обясни, че споразумението "осигурява ясна рамка за създаването на модели, които спазват авторските права".
Предложението обаче е посрещнато със смесени отзиви в издателския бранш, а писатели като американеца Даниъл Кибълсмит го отхвърлят: "Вероятно бих го направил за един милиард долара. Бих го направил за сума, с която вече няма да е необходимо да работя, тъй като това е крайната цел на тази технология", изрази възмущението си авторът в социалната мрежа Bluesky.
"Харпър Колинс" е едно от най-големите издателства, сключили такъв тип договор, но не е първото. Американското издателство за научни книги Wiley е предоставило достъп до "съдържанието на академични и професионални книги, публикувани за специфична употреба, на стойност 23 млн. долара, за обучението на модели на голяма технологична компания", обяви то през март тази година при представянето на финансовите си резултати.