Общинският съвет в Несебър настоява за ликвидация на медицинския център в Слънчев бряг
Общинският съвет реши още временно част от общинската сграда, където се намира медицинският център, да бъде предоставена на Филиала за спешна медицинска помощ, както и да се проведе конкурс за отдаване на останалата част от сградата, обслужващите гаражи и складове под наем.
Мотивите за това решение са, че при извършен одит за финансово-икономическото състояние на медицинския център са установени редица нарушения на финансовата дисциплина, при отдаването под наем на предоставения за ползване сграден фонд и др. Едно от основните нарушения, посочено в доклада от одита, е, че отдаването под наем е било извършвано без да е приемано решение на Общинския съвет за това. Казва се също, че дружеството ползвател не е заплащало дължимите данъци, като за периода от 2019 г. до септември т.г. са натрупани задължения за данък-сграда за над 22 000 лв., а за такса смет - приблизително 68 000 лв. В доклада е отбелязано също, че дружеството, в частност управителя му не е полагал грижата на добър стопанин за предоставения му сграден фонд, което е довело до амортизирането му.
Намирам предложението за ликвидацията на центъра за скандално и с неблагоприятно последствие за здравеопазването в общината, каза за БТА управителят на медицинския център д-р Петко Илиев. По думите му се касае за спиране на дейността на специализираните кабинети, на единствения рентген, който работи по Здравна каса в района, на клинична лаборатория, както и на общопрактикуващите лекари с около 4000 записани пациенти и дейността на стоматолозите.
Мога само да изкажа огромно съжаление, че не бях поканен нито, когато заседаваше Комисията по здравеопазване, нито пък днес на сесията ми бе дадена възможност да изразя становище. Бил съм стопанин в продължение на 30 години на тази сграда и смятам, че съм направил не малко - и апаратура, и организация, хората знаят. Гледах на видеозапис последното заседание на Комисията по здравеопазване, където се хвърлят какви ли не лъжи по мой адрес. Държа обаче да бъде чуто и моето становище, коментира още Илиев.
През цялото време се говори за загуби, щети. Става въпрос за счетоводна загуба и счетоводен баланс, без да се посочва, че с изваждане на сградата от капитала на дружеството се отписват активи. Говори се само за пари, без да се отчита, че медицинските дружества не са истински търговски дружества и тяхната дейност се измерва и оценява с осъществената дейност. Говори, че поликлиниката е занемарена. Действително последните години имахме затруднения свързани с ковид кризата, и кризата с войната в Украйна. Кой бизнес е нямал затруднения в този период, посочи управителят на медицинския център.
Той попита какво е направила Общината, за да им помогне. Сега разбирам, че умишлено не се е помагало и целта на това да се ликвидира медицинският център е друга. В продължение на 15 години Общината не е инвестирала нито лев в общинския медицински център и не е съдействала за разрешаването на нито един проблем. Последният ремонт, който е правен на поликлиниката, е през 1999 година, заяви Петко Илиев и добави, че досега всичко е оставено в неговите ръце, като не е имало забележки за работата му, а сега изведнъж се тръгва с обвинения. Според него не е била случайна незаинтересоваността към проблемите на здравеопазването, а сега се ликвидира центърът, за да се осъществят други цели.