И петият опит на депутатите да изберат председател на 51-вото Народно събрание приключи неуспешно
И при петия опит, както и при четвъртия, Силви Кирилов събра 101 гласа „за“ от гласувалите 238 народни представители, а за Рая Назарян гласуваха единствено колегите й от ГЕРБ-СДС – 68.
При гласуването за Кирилов всички депутати от „БСП за България“ и 17 от „Продължаваме промяната – Демократична България“ гласуваха с „въздържал се“.
И днес депутатите избираха измежду четири номинации за поста. Освен Рая Назарян и Силви Кирилов, номинирани бяха Наталия Киселова от „БСП-Обединена левица“ и Петър Петров от „Възраждане“.
Още при номинирането на кандидатите от „БСП – Обединена левица“ препотвърдиха предложението си доц. Наталия Киселова да оглави поста и предложиха разговори за съставяне на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на 51-вото Народното събрание.
От левицата изпратиха официално писмо до пет от парламентарно представените политически сили: „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“, „Има такъв народ“, „Алианс за права и свободи“ и „Морал, единство, чест“.
В писмото си от БСП настояват, че математическото мнозинство за избор на председател ще отвори вратите за плаващи мнозинства в парламента, което вместо да разреши политическата криза, ще я задълбочи, и затова призоваха за съставяне на надпартийно мнозинство с ясни приоритети, което да излъчи председател на 51-вото Народно събрание.
С БСП проведохме среща вчера и отговорихме на всичките ви страхове и въпроси и в момента получаваме декларация, лишена от здрав разум и казва невярното изречение, че ако се избере Силви Кирилов, се отива на избори, отбеляза Тошко Йорданов. По думите му с това действие БСП целят да разводнят, забавят и спрат процеса.
На колегите си от „Демократична България“ Йорданов припомни за декларацията за "санитарен кордон" срещу Пеевски и "ДПС-Ново начало", която от ИТН вече са подписали. Миналата седмица от ПП-ДБ проведоха срещи с парламентарно представените политически сили в търсене на подкрепа за предлаганата от тях декларация. По време на срещата от ИТН заявиха подкрепа за декларацията и настояха за подкрепа от ПП-ДБ за кандидатурата на Силви Кирилов.
Вместо да правите санитарен кордон, отваряте огромна порта в този кордон и постилате цветя и рози, каза Йорданов днес.
В хода на разискванията Костадин Костадинов от „Възраждане“ заяви, че математически е възможно да има мнозинство от 141 депутати, без ГЕРБ-СДС и „ДПС-Ново начало“ . Той посочи, че теоретично в това мнозинство може да бъде включен „Алианс за права и свободи“ (АПС), който най-последователно заявява позициите си срещу Делян Пеевски. Костадинов определи като „тежка форма на политическа шизофрения“ поведение, при което се бориш срещу Делян Пеевски, гласувайки с него. По думите на Костадинов е възможно подобно поведение да е въпрос на лъжа, фалш и политическо лицемерие. Той се обърна към депутатите от „Демократична България“, като ги попита могат ли да направят мнозинство без ГЕРБ и ДПС. „Демократична България обслужи Пеевски“, заяви Костадинов и настоя, че това, което правят от ДБ е да помагат на ДПС и ГЕРБ да отидем на избори с тяхното правителство, визирайки служебния кабинет, оглавяван от Димитър Главчев.
В хода на разискванията отношение взе и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той заяви, че няма да оттегли номинацията на Рая Назарян, с което отговори на призива на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков преди началото на заседанието ГЕРБ-СДС да оттегли номинацията си.
Чух няколко тези, но една се набива най-настоятелно как първата политическа партия е длъжна, как първата политическа партия носи отговорност. В същото време, когато ние казваме и си предлагаме кандидата, предпоследната, последната, тези в средата излизат и казват – не, това не може да бъде. Той напомни, че ГЕРБ-СДС имат 69 народни представители, което е два пъти повече от другите, както и че е дал формула за правителство без „ДПС-Ново начало“ и без „Алианс за права и свободи“. По думите на Борисов заедно с депутатите от ИТН, „БСП-Обединена левица“ и ПП-ДБ са можели да постигнат мнозинство.
Дебатите в пленарната зала продължиха повече от три часа, беше дадена и 30-минутна почивка за успокояване на тона в пленарната зала.
При дискусията Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната-Демократична България“ заяви, че ще подкрепят мнозинство, което ще освободи България от „проказата на корупцията“, защото, по думите ѝ, страната ни цикли. Тя призова първата политическа сила - ГЕРБ-СДС да заяви ясна воля по всички теми в предложената от тях декларация за "санитарен кордон" около ДПС-Ново начало.
Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ упрекна БСП и ДБ за поведението им при избора на председател при четвъртия опит. Ни ви ли е срам – БСП и ДБ, рекорден поред ден Народното събрание да не може да избере председател, обърна се към двете политически сили той.
В кулоарите лидерът на МЕЧ Радостин Василев заяви, че нямаме избран председател на парламента заради "Демократична България" и БСП. Пред медиите Василев изрази усещането си, че през БСП ще задкулисието в лицето на Пеевски и Борисов ще иска да направи някакъв пробив.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев заяви пред медиите в парламента, че не се молят на никого и ще подкрепят най-възрастния депутат за председател на Народното събрание. Той призова колегите си от „Демократична България“ и БСП да направят същото.
Джевдет Чакъров от "Алианс за права и свободи" също настоя, че трябва да се избере председател на Народното събрание и разясни, че са подкрепили всички извън обхвата на "ДПС-Ново начало" и "Възраждане". Днес по същия начин ще подкрепим тези кандидати, каза Чакъров.
В сряда, 27 ноември от 11:00 часа се очаква депутатите да направят шести поред опит да изберат председател на 51-вото Народно събрание. Първото заседание на 51-вото Народно събрание бе свикано от президента Румен Радев на 11 ноември.
Първоначално бяха предложени пет номинации за поста, впоследствие от "Продължаваме промяната - Демократична България" решиха да оттеглят номинацията на Андрей Цеков и заявиха подкрепа за кандидата на ИТН Силви Кирилов.