„Драгостин фолк национал“ празнува 30 години на сцената
„Драгостин фолк национал“ празнува 30 години на сцената с тържествен концерт на 24 ноември в залата на Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Входът е свободен, съобщават организаторите.Под диригентството на проф. Стефан Драгостинов, ансамбълът ще представи подбрани творби от своя репертоар, в който се преплитат български фолклор, нотки на джаз и суинг, ортодоксални мотиви и съвременни музикални форми.
Ще участват петима музиканти, които ще съпровождат певиците с традиционни инструменти. Специален гост ще е Марияна Павлова, вписана в „Книгата на Гинес“ за най-нисък женски глас в света – дългогодишна участничка в състава, която вече не живее у нас, но пристига за събитието.
„Тази комбинация обещава амалгама от автентично и модерно звучене, характерна за почерка на „Драгостин фолк национал“, коментират от формацията. По думите им концертът е кулминация на 30 години интензивна звукозаписна и концертна дейност, отразена в 11 албума с над 700 минути музика , обединяващи модерен прочит на фолклорни мотиви от различни региони на страната – поредиците „Звукови икони на България“ и „Ключът към тайнството“.
„Проф. Стефан Драгостинов е композитор и диригент, ключова фигура в съвременната българска музика. Той е визионер, който превръща фолклора в изкуство, разпознаваемо по цял свят. Под негово ръководство „Драгостин фолк национал“ се превърна в културен посланик на България, съчетавайки традиция и иновация в своите изпълнения“, посочват организаторите.
„Драгостин фолк национал“ е създадена през 1994 г. Формацията е носител на множество награди и е представяла България на международни сцени. През 2011 г. съставът завоюва втора награда на международния конкурс Let the Peoples Sing, организиран от Би Би Си. Участва в откриването на сесия на ООН във Виена с премиера на кантатата „Дунавска музика“, Европейските културни дни във Франкфурт, фестивали в Европа и Азия. Британското издание Classic CD през 1998 г. поставя на първо място компактдиска A Love Story („Любовна приказка“). Авторите Кент Хънт и Йън Макдоналд са категорични: „Стилът води начало от българския ансамбъл, създаден през 50-те години от Филип Кутев. Нищо друго, което да се мери с Кутев, не е постигнато след това, до неотдавнашната поява на „Драгостин фолк национал” на Стефан Драгостинов. Композиторът, автор на шест симфонии, възкресява традицията на Филип Кутев по един блестящ начин”.
/ДД